Почнемо з того, що навіть ті емоції, які тривають всього хвилину, мають важливий вплив на наше сприйняття ситуації. А це в майбутньому призводить до того, як ми сприймаємо оточення та життя в цілому. Як навчитися керувати своїми емоціями, щоб зробити ваше життя кращим?
Почнемо з того, що емоції впливають на самопочуття. Наприклад, найперша потреба людини – це потреба в безпеці. Але зараз важко назвати безпечне місце в Україні, або навіть на всій планеті. Тому виникає почуття тривожності, яке виснажує людину. І це призводить до інших психологічних проблем: депресії, панічних атак тощо.
Що робити в таких умовах
- Прийняти ситуацію. Це вкрай важливо, хоча і дуже важко. Ситуація змінилася, вже ніколи не буде нічого як раніше. Ви ще не вмієте жити в новому світі, але для того, щоб ви могли це робити, доведеться адаптуватися.
- Будь-які емоції – це нормально. Сум, злість, відчай – вони мають право на існування, як і радість. Не коріть себе за них, навіть, якщо вважаєте, що вони були не доречні.
- Якщо вам важко пережити свій стан – зверніться до психолога. Це допоможе вам зрозуміти себе.
- Якщо до психолога ви не можете звернутися, знайдіть спокійне місце, побудьте на одинці, та спробуйте поставити до себе такі питання:
- що я відчуваю саме зараз?
- чуму я це відчуваю?
- що я можу зробити?
Дайте собі відповіді на ці запитання. Якщо вам важко, ви не знаєте як діяти далі, ви розгублені, ви у відчаї – звертайтеся до психолога. Він допоможе вам розібратися з травматичними обставинами та запобігти ПТСР.
- Спілкуйтеся з близькими. Це можуть бути друзі або однодумці. Обирайте тільки тих, поруч з ким ви почуваєтеся добре.
- Якщо у вас є час, напишіть свою історію. По-перше, це дасть вам змогу проговорити свої проблеми, і таким чином їх перемістити на папір. По-друге, це дасть вам час розібратися з тим, що вас найбільше хвилює.
- Не читайте та не дивіться новини цілий дня. Таким чином ви ще більше накручуєте себе. Ваші очікування можуть не справдитися, а це ще більш вплине на ваш психологічний та емоційний стан. Крім того, наразі поширюється дуже багато фейків, яким не потрібно вірити. Але в напруженому емоційному стані ви не можете відрізнити фейк від правди.
Ви можете керувати своїми емоціями, для того, щоб заспокоїтися, прибрати тривожність або паніку. Ці емоції не допомагають вам жити та роблять вас слабкими.
Як впоратися з емоціями на прикладі гніву
Гнів – сильна емоція. Вона може підштовхнути людину на необдумані вчинки, які можуть розрушити особисте життя або кар’єру, тощо.
Ось 5 порад, які допоможуть вам контролювати гнів. Так само ви зможете контролювати і інші емоції.
- Зізнайтеся собі в тому, що ви гніваєтесь.
Ви навіть фізично це відчуваєте. Фізичні ознаки гніву: це напружені м’язи рук та обличчя, все тіло підбирається, підвищується тиск та прискорюється пульс. Може почервоніти обличчя.
Також змінюється голос. Ви можете почути, як ви стали говорити голосніше або кричите. Але деякі люди навпаки, говорять так тихо в гніві, що їх ледь чути.
- Навчіться правильно дихати
Починайте дихати глибше. Можете спробувати дихати по системі: на рахунок 1-4 робіть глибокий вдих, на 5-6 затримайте дихання, на 7-8 видихайте. Таким чином, повторюючи цю вправу до 10 разів, ви зможете стримати свій гнів та взяти його під контроль. Крім того, такі вправи дадуть вам час, який вам потрібен, щоб заспокоїтися.
- Подумайте про те, що стоїть за гнівом
Можливо, вас спровокували. А можливо, емоції, що ви зараз відчуваєте, всього лиш маска, за яку ви сховали сором або образу. Якщо ви зможете зрозуміти, що стоїть за вашим гнівом, то ви зможете керувати ним та собою.
- Змінюйте тему розмови
Якщо ви говорите про неприємні для вас речі, спробуйте перевести розмову в іншу тему. Знайдіть безпечні теми для вас та вашого співрозмовника. Вам потрібен час щоб обдумати, як діяти далі. Знайдіть його для себе.
- Змініть тон вашої розмови
Так, це не дуже просто, особливо, якщо ви ніколи раніше цього не робили. Якщо така емоція як гнів виникає дуже часто, вам потрібно звернутися до психотерапевта та спільно з ним розібратися в тому, що вас спонукає гніватися.
Всі ці кроки ви можете повторити для будь-яких емоцій. Не можете розібратися в тому, що відчуваєте? Не знаходите виходу або ви у відчаї? Телефонуйте!