Відчуй себе

Як правильно вибрати психолога

Якщо все валитися з рук, накриває вигорання та депресія, втрачається сенс життя або трапляються сімейні проблеми – ми йдемо до психолога. Але якщо ситуація критична, ми вибираємо першого-ліпшого психотерапевта, часто не звертаючи увагу на його освіту, репутацію та напрацьовані години. Ми йдемо до того терапевта, якого порекомендували друзі чи знайомі. Але це не найгірший варіант.  Іноді ми просто клікаємо на першу фотографію, що сподобалася в інтернеті, телефонуємо, домовляємося про зустріч. Добре, якщо нам допомогли. А якщо ні?

Як вибрати психолога, який допоможе вирішити нашу проблему? Не першого, хто попався, а того, кому ми зможемо відкритися, з ким можна обговорити проблему без збентеження і вирішити її.

Психолог, психотерапевт, психіатр

Щоб вибрати для себе відповідного фахівця, в першу чергу необхідно визначитися з напрямом діяльності, профілем. А вже потім підбирати його за іншими критеріями.

  1. Психолог. Може провести консультацію, але не глибоко копає. Не може проводити терапію. Має педагогічну чи філологічну освіту.
  2. Психотерапевт – по суті, психолог, який пройшов спеціалізацію в певному напрямі. Він здобуває післядипломну освіту, і переходить у ранг психотерапевта. Завжди стає спеціалістом певного профілю. Може працювати у напрямках: позитивна психотерапія, гештальт-терапія, когнітивно-поведінкова терапія та інші.
  3. Психіатр. На відміну від двох попередніх спеціалізацій, він займається пацієнтом, а не клієнтом. Має медичну освіту, додаткову за профілем психології та клінічну практику. Має право виписувати медпрепарати.

Як бачите, спеціалізації та напрямки можуть бути різними. І важливо зрозуміти хто саме вам зможе допомогти.

Додаткові критерії вибору психолога

По-перше, треба зрозуміти, що вибір психотерапевта, справа не проста. Вам знадобиться час та деякі знання.

По-друге, якщо ви хочете знайти психолога для залежної людини, спершу пройдіть консультацію саме ви. Тоді шанс того, що допоможуть і вам, і вашому близькому – набагато вищий.

Починаємо спочатку. Як вибрати психотерапевта, який вам підійде? Починайте шукати психотерапевта не тоді, коли проблема стала надто гострою, а раніше. Дайте собі час та шанс на її вирішення. Адже не кожен психотерапевт, навіть із дуже високою репутацією, може вам підійти.

Вам може бути не зручно спілкуватися з людиною, ви не можете розслабитися і довіритися. Ви будете злитися на себе та на фахівця, що не допоможе вирішити психологічну проблему.

Як вибрати свого психолога

Якщо ви дали собі час, поговоримо про те, як обрати свого психолога та на що звернути увагу. А варіантів не так багато:

  • рекомендація, тобто сарафанне радіо;
  • репутація;
  • освіта;
  • з якими проблемами працює психотерапевт;
  • супервізія та особистий психолог.

Бажано вибирати такого фахівця, який має високу репутацію у напрямку вашої проблеми. Однак не можна забувати і про особисте сприйняття людини, якій ви плануєте розповісти найпотаємніше.

Рекомендація

Як вибрати хорошого психолога, якщо ви нікого не знаєте? Найчастіше ми довіряємо близьким і знайомим людям. Якщо нам вони рекомендують фахівця, то ми будемо схильні до цієї людини.

Це сарафанне радіо, що дозволяє створювати певну репутацію серед потенційних клієнтів.

Мінус рекомендацій. Проблема в тому, що психотерапевт, який допоміг вашому знайомому, може просто не працювати з вашим запитом. Наприклад, якщо ваш друг звертався за консультацією з приводу вигорання, а вам потрібен сімейний психолог, цей фахівець вам не допоможе.

Другий мінус – ви весь час пам’ятатимете про те, що ваш знайомий вже звернувся до цього психотерапевта. І ви не зможете бути повністю відкриті у спілкуванні. Не тому, що інформація може проникнути назовні, а тому, що так працює наш мозок.

Як вибрати хорошого психотерапевта, якщо не йти за рекомендацією? Відповідь нижче.

Репутація

Якщо ви шукайте психотерапевта, в першу чергу шукайте відгуки про нього та результат роботи. За ними ви зможете легко зрозуміти, яка людина його пише, її ситуацію.

Читаючи відгуки, ми підсвідомо приміряємо на себе проблему чужої людини, і думаємо, наскільки вона нам близька. Якщо вам близько те, що вона говорить, ви відчуваєте, що їй допомогли, ставте плюсик.

Можливо, має сенс звернутися до фахівця, який допоміг автору відгуку. Але не забувайте звернути увагу на інші чинники.

Освіта

Сьогодні безліч різних шкіл, назва яких і прочитати неможливо, не те що запам’ятати. Психотерапевти не просто закінчують один ВНЗ за спеціальністю, а й проходять безліч додаткових курсів.

Звичайно, кількість дипломів не завжди може сказати про те, наскільки психотерапевт гарний. Але повірте, психотерапія – це наука, у якій до захисту кожного диплома та сертифікату підходять дуже суворо. Отримати таке свідчення не так просто. Чим більше «кірочок», тим більша ймовірність, що фахівець може допомогти у вашій ситуації.

З якими проблемами працює психотерапевт

Дуже важливо вибрати фахівця потрібного профілю. На сайті кожного психотерапевта, що поважає себе, є перелік питань, з якими він працює.

Читайте уважно. Звичайно, не все можна вказати у короткому резюме. Також існують суміжні питання, про які більшість не згадує.

Деякі питання вирішують різні спеціалісти. Наприклад, із запитанням: «Чому чоловік зраджує», можна звернутися як до сімейного психолога, так і до особистого психотерапевта. Різниця буде в тому, що особистий психолог працюватиме з вами, а сімейний із парою. І питання вирішуватиметься по-різному.

Супервізія та особистий психолог

Про те, що психологи проходять супервізію, мало говорять. Якщо це не вказано на сайті, ви можете спитати безпосередньо.

Говорячи простою мовою, терапія дозволяє фахівцю не накопичувати проблеми клієнтів у собі. Тільки психотерапевт, що проходить терапію, готовий вислухати і допомогти кожному клієнту, не проектуючи проблеми іншої людини на вас.

Це питання про те, як правильно вибрати психолога. Уявіть людину, на яку впали не лише її власні проблеми, а й проблеми клієнтів. Якщо вона не пройде терапію, то не зможе допомогти вам.

Про головне поговорили. Тепер про те, як підібрати психолога, з яким буде комфортно спілкуватися.

Особистий психолог – як обрати правильно

Іноді ви натрапляєте одразу на “свого” психотерапевта. Ви приходите до психолога, сідаєте у зручне крісло або включаєте відео зв’язок і розумієте все так, як має бути. З перших фраз ви розслабляєтесь. Вам приємно бути в одній атмосфері з людиною. Ви хочемо поділитися своїми думками.

Ви розмовляєте та не відчуваєте перешкод. На вас не тиснуть звички психотерапевта, наприклад, крутити в руках ручку або дивитися вам у вічі. Вам зручно.

Другий, третій сеанс ви хочете приходити ще. Вам стало легше після спілкування, і ви налаштувалися на те, що воно продовжуватиметься.

Ви не боїтеся відкривати свої найпотаємніші таємниці психотерапевту. І це означає, що ви перебуваєте на одній хвилі. У вас вже не стоїть питання про те, як правильно вибрати психотерапевта. Ви отримуєте результат.

Коли психотерапевт вам не підходить

  1. Він вас дратує. Вам не подобається, як він говорить чи як слухає. Можливо, вас все влаштовувало раніше, а зараз готові запустити в нього склянку з водою або викинути у вікно телефон.

На психолога можна злитися. Це факт. Адже ви не прийшли поділитися радісними подіями, ви прийшли говорити про проблему. І не завжди рішення вам подобатиметься. Особливо якщо ви зрозумієте, що проблему створили самі. Вас дратуватиме розуміння цього. А найближча зараз людина, на яку можна виплеснути емоції – психолог.

  • Ви не можете відкритись. Відчуваєте бар’єр між фахівцем. Але поки ви не будете відвертими з психотерапевтом, нічого не вийде. Насамперед, ви прийшли говорити про емоції, про те, що вас турбує. А це означає повну довіру. Нема довіри – немає консультації.
  • Ви вирішуєте, як вибрати собі психолога та шукаєте його серед знайомих? Цього в жодному разі робити не можна. Психотерапевт не може бути вашим другом, близьким знайомим або другом знайомих. Вас не повинні пов’язувати жодні стосунки у принципі. Якщо фахівець порушує це правило, до нього не можна йти.
  • Якщо психотерапевт обіцяє вам вирішення проблеми за 2 сеанси або точно озвучує терміни. Усі ми різні, хоч і зі схожими проблемами. Тому й шляхи розв’язання для всіх різні. Не можна точно сказати скільки сеансів вам знадобиться на те, щоб розібратися з вашими проблемами.

Скільки сеансів має бути, щоб ви отримали реальний результат? Ніхто вам не скаже про це. Це залежить тільки від вас, від глибини ваших емоційних переживань, дитячих травм та багатьох інших факторів, про які ви навіть не підозрюєте.

Розвіюємо помилкові переконання

  1. Психолог – не друг. Це людина, яка допомагає вам налагодити життя, зрозуміти і прийняти себе, позбутися проблем.
  2. Психолог не може бути з вами на зв’язку 24 години. Ви повинні навчитися приймати ситуацію самостійно. Саме для цього ви вибираєте хорошого психотерапевта.
  3. Психотерапевт не дасть вам таблетки щастя. Її немає. Він не може за вас вирішити проблему, він може допомогти вам впоратися з нею.
  4. Гарний психолог не працює безкоштовно.
  5. Проходження психотерапії онлайн рівнозначно м’якій кушетці чи кріслі в кабінеті. Не треба спізнюватися на зустріч.
  6. Тільки ви несете відповідальність за свої дії.

Питання ціни

Як правильно вибрати психолога чи психотерапевта, звертаючи увагу на ціну? Ціна консультації формується з багатьох факторів: вартість навчання, напрацьовані години практики, дипломна та післядипломна освіта, проходження супервізії та інше. Психотерапевт вкладає гроші у свої знання та навички, і він має їх відпрацювати.

Але це не головне в тому, як вибрати хорошого психотерапевта. Ціна консультації безпосередньо залежить від її цінності. Рідко молоді терапевти із мінімальним досвідом роботи виставляють реальну ціну за послуги. Але на неї впливають не лише години практики. Цінність полягає у більшому: у можливості дати клієнту те, що більше ніхто не дасть.

Як правильно вибрати психотерапевта онлайн

Як правильно вибрати психотерапевта, якщо у вас перша консультація, а ви обираєте психолога на сайті онлайн?

  1. Подивіться на фото. Якщо вам людина не імпонує, вибирайте далі.
  2. Подивіться на дипломи. Гарний психотерапевт ними пишається, і викладає його скрізь, тим більше, на своїй сторінці в соцмережах.
  3. Подивіться, чи працює він із вашою проблемою.
  4. Прочитайте відгуки.
  5. Зателефонуйте адміністратору та проконсультуйтеся, до кого вам краще звернутися.

 Обирайте свого психотерапевта на нашому сайті, читайте відгуки, та отримайте результат, якого прагнете. Телефонуйте зараз.

5/5 - (2 votes)
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Відчуй себе