Як часто буває – син виріс, закінчив інститут, а ось на роботу зовсім не поспішає влаштовуватися. Він як і раніше сидить на шиї батьків, бере гроші на свої задоволення з домашнього бюджету, не думає про те, щоб щось змінити. У нього не виникає бажання вийти з-під опіки і покинути зону комфорту, яку він сам собі створив.
А найголовніше, будь-яка розмова на цю тему з дорослим сином легко переростає в скандал. Потім він замикається в собі, може легко піти з дому. Так, в першу чергу, це емоційна незрілість. Але ви як і раніше будете давати йому гроші на витрати, прати його білизну, доглядати за ним і так далі.
Це стосується не тільки дорослого сина. Ви можете зіткнутися і з тим, що в вашої дорослої доньки не має бажання працювати, поради психолога, що ми наводимо нижче, вам також допоможуть.
Чому так відбувається? Всі діти – маніпулятори від народження. Маніпулювати батьками досить просто, тому що батьки люблять. Щоразу діти намагаються зрозуміти, де батьки можуть дати слабину. І виростаючи, вони як і раніше знаходять точки тиску на своїх батьків. І ви здаєтеся, але причин, чому дорослий син не влаштовується на роботу, ви не розумієте.
П’ять причин, через які син не хоче працювати
Причина перша, чому дорослий син може не хотіти працювати. Відсутність мотивації. Йому добре і так. Він знає, що гроші ви йому дасте, нагодуйте, одягнете. Подаруєте новий смартфон, навушники, комп’ютер, нову куртку і черевики. Йому зручно під вашим крилом, а ви не можете відмовити йому в його проханні.
Рішення проблеми. Перестаньте за ним доглядати. Потрібні гроші – зароби. Перестаньте купувати йому дорослі іграшки, якщо він чогось хоче, нехай шукає гроші сам.
Мотивація може бути і інша. Наприклад, він закохався і хоче створити свою сім’ю. Тут хочеш, не хочеш, а працювати доведеться.
Якщо не виходить знайти мотивацію, то вам потрібно звернутися до психолога. Швидше за все, ваш син або дочка прийти на прийом не захочуть з першого разу. Вам буде потрібна консультація психотерапевта.
Діти не хочуть працювати – порада друга. Їм можуть заважати страхи і комплекси. Страх, що не впорається, що мало знань і досвіду. Боязнь того, що його не приймуть і не зрозуміють. Часто, такі діти піддавалися булінгу, мають проблеми в спілкуванні з однолітками. У цій ситуації ви ніяк не допоможете йому. Всі ваші розмови і доводи будуть безглуздими.
Рішення проблеми. Відвідування психолога. Психотерапевт з’ясує причини страхів і невпевненості в собі. За допомогою фахівця ваш син або дочка зможуть підняти свою самооцінку, позбутися комплексів і страхів.
У випадку з комплексами, розмова вже йде не тільки про пошук роботи, а про те, як знайти себе, зуміти розкрити і застосувати свої здібності. Якщо цього не зробити, то проблема відсутності роботи буде найменшою. А ось психосоматичні розлади, депресія і все, що з ними пов’язано, значно знизять рівень життя вашої дитини.
Якщо ви помічали саме ці проблеми – то допомога психотерапевта просто необхідна. Якщо не можете вмовити його сходити на консультацію – приходьте, ми зможемо знайти вихід разом.
Причина третя. Пошук себе. На жаль, цей пошук може затягтися. Можливо, він зіткнувся з тим, що робота не приносить йому задоволення. Він не отримав морального задоволення, а зарплата виявилася нижчою за ту, на яку він розраховував. Для того, щоб добитися результату, йому не вистачило сил, тому підсумок його абсолютно не влаштував.
Рішення проблеми. Необхідна консультація психотерапевта. Можливо, ця робота йому дійсно не подобається, і він зможе знайти нові хоббі за її межами. Всі ми прекрасно розуміємо, що те, що нам не подобається ми робити не будемо. Або зробимо, але вкрай погано. Тоді потрібно зрозуміти, яку роботу варто знайти, щоб вона його захопила.
Консультація психотерапевта допоможе розібратися зі своїми бажаннями і можливостями. Знайти шлях до профорієнтації, зрозуміти, чого людина хоче від життя. Ви можете зіткнутися з тим, що і доросла донька може не бажати працювати – поради психолога допоможуть.
У іншому випадку, дорослий син може кидати взагалі все, що починає. І тоді це зовсім інша історія. Потрібно шукати причини, через які він просто не доведе до кінця жодну розпочату справу. Можливо, не вистачає мотивації, а можливо, справа криється в психологічних розладах.
У будь-якому випадку, якщо діти не хочуть працювати – поради надасть тільки фахівець.
Причина четверта. Завишенні вимоги. Можливо, ви давали своїй дитині все найкраще. Він отримував те, що хотів, не докладаючи зусиль. Якщо ви не берете його працювати директором в власну фірму, то йому доведеться починати з самих низів. А дорослий син просто не звик добиватися чого-небудь. Якщо дорослий син звик до того, що ви даєте йому все, ще одна причина, чому дорослий син може не хотіти працювати.
Він хоче все і відразу? Перевиховувати пізно. Завищена зарозумілість, егоцентризм – все це не менш небезпечно, ніж недооцінка себе.
Рішення – тільки робота з психологом. Повірте, ви не зможете переконати його ні в чому. Він знає кожне слово, яке ви скажете. Він може мовчати або погоджуватися, грюкати дверима і йти з дому. Але він не стане вас слухати. Тут не допоможуть ніякі маніпуляції, ніякі вмовляння.
Це не тривалий перехідний вік. Це реальна проблема. Телефонуйте зараз. Її треба вирішувати, поки є шанси виправити це.
Причина п’ята. Гіперопіка батьків. Власне, вона і породжує вищеописаний егоцентризм відсутність мотивації, комплекси та інше. Але найголовніше, що саме ви створюєте зону комфорту, з якої він не може, а головне, не хоче, вибратися.
Приклад таких дітей – дорослий чоловік, який дзвонить мамі в 45 років і питає, а чи може він піти на побачення з жінкою.
Звичайно, це перебільшено. Але ви точно знаєте в своєму оточенні таких чоловіків.
Такі проблеми зустрічаються не тільки з синами.
Доросла донька не хоче працювати, що робити в такому випадку?
В першу чергу, зрозуміти, яка з проблем, описаних вище, зустрічається. Можливо, є проблеми з комунікацією, тоді їх потрібно вирішувати відразу. У будь-якому випадку все потрібно починати з виявлення проблеми, тому що ніякі поради психолога про те, чому ваша доросла донька не хоче працювати без розмови з самою дитиною – не допоможуть. Потрібна особиста зустріч, особиста консультація.
Як уникнути проблем
Якщо ваша дитина ще не досягла 18 років, то вам вже зараз варто подумати про те, як уникнути майбутніх проблем.
Якщо ви помічаєте за собою, що надто опікаєте свою дитину, не даєте їй здійснювати власні помилки і підкладаєте соломку на кожному кроці – зупиніться. Складно відпустити дитину в самостійне життя, це правда. Але вам потрібно навчиться відноситься до неї, як до окремої людини.
Давайте синові чи доньці більше самостійності, не вирішуйте всі питання за них. Можливість робити помилки і падати – це шанс на те, що в дорослому віці, він не буде боятися зробити помилку.
Після 14 років ваш син або дочка вже в змозі заробити перші кишенькові гроші. Так, він не може за законом влаштуватися на роботу, але знайти щось, що принесе йому задоволення і перший фінансовий успіх, він може.
Якщо ви не розумієте, як допомогти синові стати самостійним – зверніться до психолога. Дитячий психотерапевт має безліч можливостей для того, щоб зрозуміти, який талант заритий у вашій дитині. Психолог допоможе розкрити таланти, про які ви, можливо, навіть не підозрювали.
Страхи і комплекси. Вони не беруться нізвідки. Страх зробити помилку може бути заснований на тому, що за незначну помилку дитину карали суворіше, ніж він заслуговувала.
Страх з’являвся перед викладачами, перед тим, як сказати батькам, що оцінка нижче, ніж вони очікували. Найважчі страхи дітей – не виправдати очікування батьків.
Це серйозні комплекси, завдяки яким він буде відчувати постійне невдоволення собою. Він не зможе побудувати своє життя, тому що буде весь час думати, що у нього нічого не вийде.
Якщо проблема вже назріла, то в першу чергу вам потрібно поговорити з вашим психотерапевтом. Причина, по якій дорослий син не хоче працювати, лежить в його дитинстві. І змінюватися потрібно не тільки вам, але і вашій дитині.
Якщо дорослий син не хоче працевлаштовуватися, поради психолога:
- телефонуйте в центр і записуєтеся на консультацію;
- приводіть на консультацію вашого сина чи дочку;
- психолог з’ясовує причини проблеми;
- консультація психотерапевта проходить в умовах суворої конфіденційності.
Ви повинні розуміти, що кожен практикуючий психотерапевт збереже розмову між вашою дитиною та ним. Сеанси психотерапії проводяться для того, щоб усунути причини, які заважають вийти зі стану інфантилізму, стати дорослим і навчиться брати на себе відповідальність.
У деяких випадках терапія потрібна і батькам. Тому що нерозуміння своєї поведінки часто вбиває всі результати консультацій.
Ще один момент. Якщо ваша дитина не готова прийняти психологічну допомогу, ви не можете це зробити насильно. Усі розмови будуть викликати відторгнення та неприйняття.
Допомогти можна тільки тому, хто потребує і хоче допомоги!
Якщо постало питання про те, що донька не хоче працювати, що робити – відповідь одна, звертайтеся до психолога, з’ясовуйте причини, шукайте рішення разом.
Пам’ятайте, що скандалами, завищеними очікуваннями або зайвою опікою – ви нічого не отримаєте. Знайдіть з дітьми спільну мову, приділяйте їм не просто час, а корисний час. І не зараз, коли ваша донька чи син вже доросла сформована людина. А тоді, коли його характер і звички тільки формуються. Якщо ж упустили цей момент, спробуйте з нашою допомогою відновити баланс. Тоді налагодиться і ваше життя, і ваших дітей.
Телефонуйте!