В нашій країні не має точної статистики, скільки людей вважають себе психічно або психологічно хворими. Що стосується західних країн, то по статистиці кожна сьома людина хворіє, або має залежності від наркотиків та алкоголю. Зараз у світі нараховується біль 450 мільйонів людей, що страждають на психічні захворювання. Як не потрапити до цієї статистики, або як зміцнити своє психічне здоров’я самостійно? Про це розповідаємо нижче.
Причини, які призводять до психічних захворювань
Якщо не брати до уваги захворювання, що виникають внаслідок генетичних факторів, то все інше, це:
- емоційне перевантаження, яке викликає стреси, депресії, психосоматичні розлади;
- інформаційний штурм, який ми кожного дня випробовуємо на собі;
- невдоволеність своїм життям – сімейні розлади, неможливість працевлаштування, фінансові проблеми, тощо;
- політичні зміни в країні та багато іншого.
Ми не можемо ніяк вплинути на це. Але можемо відсторонитись від деяких факторів, які впливають на нашу і без того ніжну психіку.
До чого призводять ці фактори?
Ми всі різні, тому всі ці фактори впливають на нас по-різному. У деяких тяжкі умови праці можуть викликати алкогольну залежність, а інші просто змінять роботу. Частіш за все ми не змінюємо умови свого життя, не тому що не вважаємо за потрібне, а тому, що ми їх не аналізуємо.
Щоб не трапилося, ви повинні приймати себе як людину, яка гідна поваги. Це буває тяжко зробити, коли ви працюєте під крилом начальника сатрапа, або відчуваєте зневагу до себе в колективі, або вдома. В таких умовах вам ніколи не вдасться зрозуміти, як зміцнювати своє психічне здоров’я, а не губити його.
Потрібно провести зміни, щоб відчути себе людиною, до якої оточуючі можуть ставитися з повагою. Але зміни потрібно починати з себе, тому що ви ніколи не зможете змінити світ.
Ми не розуміємо, чому події в нашому житті відбуваються так, а не інакше, чому вникає депресія, або психосоматичні розлади? Як зміцнити своє психічне здоров’я, якщо все навкруги проти тебе, навіть телебачення?
Цікавий факт. Вчені провели дослідження в одному з американських штатів, та виявили, що чим більше по телебаченню демонструють сцени авіакатастроф, тим більше за цей період трапляться самогубств.
Все можливо. Для кожного з нас є свої фактори, які допоможуть. Ми зібрали 11 основних, а ви вже можете додати свої, або звернутися до психолога, який вам допоможе.
Що робити, щоб покращити емоційний стан
- Як зміцніти своє психічне здоров’я? Зробіть себе щасливим. Обирайте все, що може бути для вас корисним у цьому плані. Якщо все проти вас, ви все одно знайдете ті моменти, які роблять вас щасливими. Будь-то прогулянка по дорозі додому, або час с кавою під ковдрою перед тим, як зануритися в хатні або робочі справи.
Якщо ви не маєте часу для себе – знайдіть його. Він є завжди, але ви його можете не бачити. Це може бути мейкап зранку. І це не просто баночки з кремом – це ви приділяєте увагу собі, і це робить вас щасливою. Зосередьтеся в цей час, навіть якщо це 15 хвилин, на собі. У вас є свій список того, що робить вас щасливими, тому достаньте його зараз і подумайте, коли ви можете його додати в своє життя.
- Бути на самоті і самотність – різні речі. Неважливо, чи ви працюєте у великій організації і маєте багато спілкування кожен день, або ви знаходитеся весь час дома (можливо, ви фрилансер або ви хазяйка дому), вам вкрай потрібно бувати на самоті.
20-30 хвилин релаксу на одинці з собою. Як зміцнять ваше психічне здоров’я такі хвилини? Перш за все дадуть вам змогу абстрагуватися від ситуації, що вас бентежить.
Що робити в цей час? Гуляти парком, читати книгу, бігати – не має значення. В ці хвилини ви самі з собою, умова одна – ні з ким не розмовляти.
- Але нетреба крайнощів. Якщо дуже часто ви самотні, вам потрібно бути в оточенні. Навіть, якщо воно вам здається непотрібним. Розмовляйте. Але обирайте тих, хто не завантажить вас зайвими для вас проблемами. Уникайте тих людей, які смакують свої страждання, несуть негативні емоції. Такі люди підпитуються вашою енергією, вони вам не потрібні.
- Пункт четвертий плавно витікає з третього. Ніякого негативу! Уникайте всіх активностей, в яких ви відчуваєте негатив. Це може бути створена ситуація або людина, яка відчуває радість в приниженні інших. Що робити, коли це твій начальник? Обирати – або психічне здоров’я, або робота.
В деяких випадках потрібно розбиратися в ситуації глобально. Наприклад, ви не можете зупинитися на одному місці, вас не приймають до колективу, або начальник на новій роботі знову не такий – тоді вам потрібно розбиратися в собі. Чому ви обираєте таку роботу, яка вам не підходить? Чому ви не можете поладнати з колегами, та інше. Тут вже потрібно звернутися до психолога, який поможе розібратися в ситуації.
- Як часто вас обіймають та торкаються? Зараз не про людей з переповненої маршрутки, а про тих, кого ви любите. Як зміцнять ваше психічне здоров’я обійми? Перш за все додадуть впевненості у собі.
Обійми мами, чоловіка, жінки, сина або доньки – це ті речі, які поможуть вам почуватися гарно весь день. Це не тільки на психічному рівні. На фізичному рівні дотики викликають вироблення гормону окситоцину, а він в свою чергу знижує стрес, та покращує роботу сердцевосудинної системи.
- Перегляд новин. Якщо ви помічаєте,що після кожного перегляду новин, ви не можете заснути, то постарайтеся зменшити кількість інформації, яку ви отримуєте звідусіль. Новини, які несуть негатив, дуже впливають на наше самопочуття. І частіш за все негативно.
Ми не хочемо сказати, що не треба бути у курсі подій, але фільтрувати інформацію потрібно. Це важливо для зміцнення вашого психічного здоров’я.
- Спорт. Це ще одна важлива порада. Не важливо, чим ви займаєтесь: йогою, танцями, легкою або важкою атлетикою. Ви можете обрати для себе тільки ходьбу, але це вам допоможе почуватися здоровими.
Як зміцнять ваше психічне здоров’я фізичні вправи? Активна фізкультура впливає не тільки на ваш стан тіла. Покращується кровообіг, зміцнюється серце та судини, покращується настрій.
Хочу зауважити – фізичні вправи не поширюються на миття вікон та змахування пороху з люстри. Навіть, якщо генеральне прибирання покращує ваш настрій.
- Природа. Ви завжди можете знайти щось приємне, навіть у похмуру погоду. Послухати шум дощу, поспостерігати за снігом, або поплавати в річці літом. Будьте з природою на самоті – слухайте птахів, дивіться на гілки або дерева. Давайте вашому мозку відчути повний релакс в гармонії з природою.
- Тварини це великі помічники. Вам навіть не потрібно спілкуватися з дельфінами, щоб отримати моральне задоволення. Каністерапія – спілкування з собаками, теж відіграє важливу роль у вашому психологічному стані.
- Більше реального спілкування. Коли ви цілий день працюєте з гаджетами, вам здається, що ви спілкуєтесь з реальними людьми. Але це не так. Залишайте ваш смартфон, розмовляйте з друзями в реальності, тоді буде менше загрози вашому психічному здоров’ю .
- Не соромтеся своїх почуттів. Я не кажу, що потрібно плакати перед малознайомими людьми. Але, якщо ви закохані, або наприклад, вам сумно, поділиться своїми почуттями з вашими близькими, які вас зрозуміють.
Робіть те, що принось вам задоволення. Частіше відпочивайте, тоді ваша працездатність зросте. Зараз часи карантину, тому більшість працює на дому, віддалено від офісу.
Але багато людей зрозуміли, що вдома працювати все важче. Немає сил зібратися, робочий час давно сплинув, а ви все не закінчуєте.
Кілька порад, що допоможуть вам при роботі вдома:
- Збирайтесь на роботу, як до офісу.
- Виділіть час для відпочинку в середині дня.
- Закінчуйте роботу, як би закінчили її в офісі.
- Не працюйте ночами – це тільки виснажує.
- Спілкуйтеся з друзями, якщо це можна робити по відео зв’язку.
- Виходьте на прогулянки, та дотримуйтеся правил здорового життя.
- Залишайте час для сім’ї.
Чого не можна робити ні в якому разі!
Не можна запивати депресію алкоголем. Крім того, що алкоголь погіршує психічний стан, він ще негативно впливає на стан фізичного здоров’я. Після вживання ви можете відчувати провину, сором та ще багато різних негативних емоцій. Крім того, алкоголь викликає залежність, з якою впоратися буде ще важче.
Не вживайте забагато кави та енергетиків. Це тільки на перший погляд від кави покращується настрій та підвищується працездатність. Але кава, та інші енергетичні напої тільки визволяють вашу внутрішню енергію, спустошуючи вас з середини.
Що робить вас щасливою людиною
Щоб зрозуміти, що робить вас щасливою людиною, візьміть папір та олівець, та запишіть в дві колонки все, що робите кожного дня, а в другу, те, що робить вас щасливим.
Порівняйте списки. Можливо, ви самі знайдете те, від чого зможете відмовитися.
Пишіть все, що спадає на думку, не редагуйте, доки не закінчите. Потім залиште список і передивіться його на другий день. Є те, що ви можете додати в кожен день, щоб ви могли відчувати себе краще? Додайте!
Передивляйтеся цей список кожен день, доки ті пункти, які потрібні для вашого гарного почуття, не стануть звичкою. І тоді вам не буде потреби думати, як зміцнювати психічне здоров’я, тому що воно цього не потребуватиме.
Що потрібно зробити, коли ви не можете знайти вихід
Багато з нас не звикли звертатися за порадою до спеціалістів. Ми можемо довірити свої проблеми лише близьким: мамі, подрузі, другу. Що відбувається? Ви ставите їх в те ж становище, що й ви самі. Ви скидаєте на них всі негативні емоції, і тоді погано не тільки вам, але й вашим близьким.
Звертайтеся до професійних психологів. Так, психотерапевт не надає порад, як вийти з того становища, в якому ви опинилася. Але з його допомогою ви зможете розібратись в собі, в своїх потребах, навести лад у емоційному стані.
Ви зможете зрозуміти, чому у вас не виходить заплановане, чому ви хворієте, та як зміцнити своє психічне здоров’я. Якщо ви не знаєте, куди звернутися – телефонуйте.