Перш за все, давайте домовимося про те, що немає ніяких правил у тому, як розподілити обов’язки в сім’ї. Найчастіше в нову сім’ю приносяться ті правила, які були в сім’ях партнерів до їх одруження або заміжжя.
Існує загальна думка про те, що жінка зобов’язана: прати, прибирати, готувати, прасувати речі, виховувати дитину, тобто в цілому вести господарство. Ці ж стереотипи припускають, що чоловік зобов’язаний: заробляти гроші, виконувати важку фізичну роботу в домі, наприклад, робити ремонт, тощо.
Але якщо чоловік любить готувати й робить це краще, ніж жінка, а жінка працює і заробляє більше, ніж чоловік? У сучасному світі це буває досить часто. І зустріти чоловіка, що виконує роль домогосподарки можна навіть в нашій країні. Це не правильно?
Немає нічого правильного або неправильного в тому, як розподілити обов’язки в сім’ї. Створюючи нову сім’ю партнери, особливо молоді, не думають про те, як будуть вести загальний побут. На початковому етапі відносин пристрасть грає головну роль, про побутові проблеми думати не хочеться. Але саме через те, що свого часу не домовилися про розподіл сімейних обов’язків, найчастіше розпадаються шлюби. Зауважте, не від зрад, чи не від того, що пройшла любов.
Найчастіше при розлученні кажуть: «Не зійшлися характерами», маючи на увазі під цим побутову сторону питання. Але ніхто не подумав про те, що якби партнери домовилися про те, як розподіляти обов’язки в сім’ї, цього б не сталося.
Як же розподілити обов’язки, щоб побут не з’їв шлюб
Не сперечайтеся про те, чия точка зору є правильною. Якщо ви вважаєте, що несете на собі більше обов’язків, то вам потрібно про це сказати. Якщо ви своєчасно цього не зробите, то з часом ваше невдоволення переросте в скандал. Ви весь час будете злитися на партнера, ваш настрій і психічний стан від цього страждатиме, а ви будете почувати повне незадоволення від шлюбу.
Розподіл сімейних обов’язків лежить на обох партнерах. Але, це природно, що той, хто дивився телевізор, поки другий займався прибиранням чи приготуванням, навряд чи захоче звалити на себе ці обов’язки. Тому потрібно звернутися до психолога, щоб розібратися, чому вас не чують.
Звідки ноги ростуть
Ми переносимо у свою нову сім’ю традиції наших батьків. Якщо в сім’ї, наприклад, батько готував сніданок дітям в школу, то дівчина цілком може очікувати цього від майбутнього чоловіка. Але слід завжди пам’ятати про те, що ви – не ваші батьки. І своє майбутнє потрібно будувати на ваш розсуд.
Іноді це зробити вкрай складно. Проблема може наростати, ви будете збирати образу, тому що боїтеся сказати вашому партнерові все, що ви про це думаєте. Домовтеся з вашим партнером про те, як ви поділите обов’язки в сім’ї, щоб вам обом було комфортно, а кожен прецедент не вів до скандалу та образ.
Що стосується дітей
Діти обов’язково повинні брати участь у домашніх справах. Розкажіть своїй дитині про те, як розподіляються обов’язки в сім’ї, і що має робити вона.
Якщо ваша дитина застеляє своє ліжко і прибирає за собою посуд, це правильно. Якщо ваш малюк, вирішивши помити тарілку, розбиває її, ні в якому разі не сваріться! Потім він просто не доторкнеться до брудного посуду. А навіщо вислуховувати, що у нього руки не звідти ростуть?
Негарно застелив ліжко – допоможіть, покажіть, як правильно. Хваліть за те, що він зробив це сам. Поки дитина маленька, може доглядати за своїми іграшками. Навчіть малюка, що машинка і ляльки повинні «лягати спати» у своє ліжко.
Якщо помити підлогу для вас проблема
Є речі, які ви не любите робити, але ви вже домовилися з партнером: він пилососить, ви миєте підлогу, він миє посуд, ви витираєте порох і ставите на місце всі речі. Але ви ненавидите мити підлогу! Що робити?
Перш за все, похваліть себе за те, що ви це робите. Ви вже обговорили розподіл важливих обов’язків в сім’ї, і відступати нікуди. Поки миєте підлогу, подумайте, наскільки ви любите свіже повітря в квартирі, і не любите порох. Завдяки вашим зусиллям у квартирі буде чисто.
Думайте позитивно. У багатьох наближення часу генерального прибирання викликає паніку або сильно псує настрій. Але ви ж любите, коли вдома чисто!
Що зробити? Налаштуйте себе позитивно. Подумайте не про те, як будуть відвалюватися руки й ноги, а про те, як ви відпочинете в чистій квартирі, як влаштуєте собі вихідний.
Домовляйтеся з вашим мозком. Наприклад, ви хочете гарний вечір при свічках, з келихом вина, морепродуктами або фруктами – тут хто, що більше любить. Пообіцяйте собі, що як тільки ви все закінчите, ви влаштуєте собі романтичну вечерю.
Хваліть партнера. За будь-яку дрібницю, яку він зробив для сім’ї. Це стимулює, з’являється бажання щось зробити. Якщо ж ви постійно дорікаєте, бажання брати на себе сімейні обов’язки, не буде.
Робить всі хатні справи по черзі або разом. Особливо це стосується тих справ, які ви обидва не любите. А потім обов’язково похваліть себе та відпочиньте – ви це заслужили.
Як розмовляти з партнером
Якщо один з партнерів заробляє більше, але при цьому має більше вільного часу, чий обов’язок в сім’ї доглядати за дітьми? Ростити й виховувати дітей – обов’язок обох батьків. Якщо ви закінчуєте роботу пізно, а ваш партнер раніше, то забрати дітей зі школи він цілком може.
Якщо для вас складно поговорити з вашим партнером про те, що ви втомилися. Якщо ви боїтеся скандалу або того, що він піде. У такому разі, скоріш за все, ви тягнете на собі всі сімейні обов’язки. Але це виснажує ваші стосунки, та руйнує сім’ю.
Щоб зберегти кохання, вам пора щось змінювати. І почати треба з себе.
Подумайте, чому ви боїтеся скандалу? Можливо, його і не буде, якщо ви будете розмовляти. Найчастіше цей страх – низька самооцінка. Її можна підняти, якщо переглянути свої погляди. Для цього ви можете звернутися до психолога, який допоможе вам дізнатися про коріння ваших проблем.
Чим допоможе сімейний психолог
У тих випадках, коли проблеми в сім’ї виникають на тлі того, що ви не розумієте, як же правильно розподілити сімейні обов’язки, щоб обійтися без конфліктів, ви можете звернутися до сімейного психолога. Можливо, проблема криється не тільки в цьому.
Чим більш ви уникаєте конфліктів, тим більше вони назрівають. Якщо самостійно ви не можете вирішити, як впоратися з розподілом сімейних обов’язків, або не можете досягти інших домовленостей – звертайтеся до психолога. Можливо вам буде дуже корисна індивідуальна консультація, або консультація сімейного психолога.