Ніхто не очікував, що сценарій фільму-катастрофи так легко може втілитися в життя. Все сталося швидко, ми виявилися непідготовленими до епідемії. З іншого боку, як до неї можна було підготуватися? Як заспокоїтися в розпал коронавірусної пандемії? Поради психолога вам допоможуть.
Що ми відчуваємо в стресовій ситуації?
Відмова. В першу чергу наш мозок говорить нам: «Це все відбувається не зі мною, це не у нас, а в них проблеми, і мене це не торкнеться». Мозок відмовляється приймати проблему, але саме цей момент захищає наш організм від сильного стресу. Ми отримуємо інформацію поступово, і тільки після того, як усвідомили, на зміну відмови приходить злість.
Злість. І тут же ми починаємо пошук тих, хто винен у проблемі. Це стосується не тільки коронавірусної психології, це стосується будь-якого психологічного стресу. Завжди легше знайти винного, ніж прийняти той факт, що все вже відбулося. Потрібно не бити копитом і не плювати в сторону оточуючих, потрібно шукати шляхи виживання. Так, це треба прийняти і пережити. Одразу все не прийде.
Торгуємося. Прийняти той факт, що ми не можемо вільно пересуватися по країні і за її межами, відвідувати заходи та концерти, заклади громадського харчування та парки – складно. Нас обмежили, змусили жити за певним графіком.
Ми перестали ходити на роботу, перестали бувати на свіжому повітрі – це стосується міських жителів. І ще від нас вимагають надіти маску, носити засоби захисту від вірусів. Але наш мозок не готовий прийняти хворобу як реальність. Вона все ще не торкнулася нас або наших близьких, ми відмовляємося вірити.
Депресія. А коли повірили, коли зіткнулися, з’являється депресія. Ми зрозуміли, що все що відбувається – реальність. Засоби захисту допомагають тільки в дуже рідкісних випадках. Ми не можемо піти від проблеми, і поки не можемо знайти вихід.
З’являється апатія, небажання що-небудь робити, пропадає апетит, порушується сон, з’являється надмірна втома. Багато хто може прийняти ці симптоми, як симптоми зараження коронавірусом, з’являється страх.
Якщо на цьому етапі впоратися з депресією, то відбувається прийняття та переосмислення ситуації.
Переосмислення. Тільки після того, як ми приймаємо неминучість того, що відбувається, ми можемо адаптуватися в нових умовах: шукати нову роботу, нові розваги, будувати нове життя в новій реальності.
Ці етапи стосуються не тільки коронавірусної психології, але і будь-якій стресової ситуації. На жаль, не всі знаходять вихід відразу, у деяких людей затягуються різні етапи. І якщо самостійно впоратися з ними не вдається, то варто звернутися до психотерапевта, який допоможе прийняти реальність.
Чи можна самостійно впоратися? Можна. Розуміння того, як заспокоїтися в розпал коронавірусної пандемії приходить не відразу. Але наші поради допоможуть вам уникнути депресії.
5 порад про те, як заспокоїти мозок
Фільтруйте новини. Перестаньте наполегливо дізнаватися, скільки людей захворіло вчора, скільки хворіє в усьому світі. Це не допоможе заспокоїтися особисто вам. Крім новин про пандемію намагайтеся менше дивитися і інші новини – крах літаків, новини про конфлікти, грабежі і вбивства. Все це безпосередньо впливає на психіку, роблячи її більш вразливою для стресу.
Фріланс. Ви залишилися вдома, але працюєте. Організуйте правильно робочий графік, розподіліть обов’язки між усіма членами сім’ї. Якщо ви мати і дружина, то ви не повинні під час перерви готувати обід для дітей або чоловіка, прибирати або прати. Проводьте свій обідній час так само, як ви робили це в офісі.
Спілкування не припинилося. Ви можете легко бачити своїх друзів і близьких, спілкуючись онлайн. Сьогодні вам не потрібно купувати для цього дороге обладнання. Ви можете бачитися з допомогою камери вашого смартфона.
Робіть зарядку. Це вкрай важливо! Добираючись на роботу, ви долали деяку відстань на свіжому повітрі, штовхалися в транспорті, піднімалися на поверх. Зараз ви встали, попили кави, поставили ноутбук на коліна – і все. Вашому організму потрібно розуміти, що ви подолали шлях на роботу. Невеликі фізичні вправи підбадьорять навіть самий ледачий мозок.
Думайте про приємні речі. Думки матеріальні, і це вже давно доведено. Прокидаючись вранці, ви можете подумати про те, що ви хочете. Приємні думки допоможуть пережити робочий день.
Зробіть вихідні дні святковими. Приготуйте страву, яку ви весь час відкладали, тому що у вас не було часу. Подивіться фільм або прочитайте відкладену в довгий ящик книгу. Пройдіться по онлайн музеям – це доступно.
На жаль, кількість тих, хто втратив роботу внаслідок коронавірусу, досить велика. Як знайти роботу, ми не можемо порекомендувати. Це залежить від безлічі факторів. Однак якщо ваша робота вас не задовольняла, у вас з’явився шанс почати все спочатку.
По-перше, вам потрібно подумати про те, як ви заспокоюєтеся в розпал коронавірусної пандемії. Тільки в спокійному стані ваш мозок дасть вам знайти рішення.
Якщо ви хочете змінити професію, і неважливо вам 25 або 50 років, ви можете сьогодні знайти онлайн курси, більшість з яких пропонується безкоштовно, і спробувати себе в новій професії.
Для тих, хто працює вдома, є кілька важливих рекомендацій, щоб не перетворитися в робота і все встигати під час робочого дня.
- Не працюйте після закінчення робочого дня. Більшість співробітників, які перейшли на віддалену роботу, продовжують працювати і після закінчення трудового дня. Це призводить до того, що ви втрачаєте відчуття часу, більше втомлюєтеся і даєте шанс коронавірусніїй психології атакувати вас.
- Складіть план роботи на день.
- Робіть перерву в свій час.
- Не залишайте роботу на вечір або на завтра-вона швидко накопичиться, і ви будете розгрібати завали.
- Розпишіть план, складіть чек-лист, повісьте його перед собою. Ви точно повинні знати, скільки часу у вас йде на виконання завдання. Якщо ви все будете робити правильно, в кінці дня у вас з’явиться почуття задоволення від виконаної роботи.
- Робіть фізичні вправи. Це необхідно для вашого організму.
Знаходьте позитив у всьому. У жовтих листопадових листях, в наближенні Різдва і Нового року, в любові своїх близьких. Шукайте будь-яку дрібницю, яка зможе вас порадувати. І, звичайно, стежте за своїм здоров’ям і виконуйте рекомендації лікарів.
Так, карантин сильно змінив наше життя. І чим старше ви стаєте, тим складніше приймати будь-які зміни. Тим більше, що коронавірусна психологія відторгає будь-які зміни.
Якщо ви не можете пристосуватися до ситуації, яка стосується карантину, якщо у вашій родині, у друзів або близьких виникла ситуація, в якій потрібно психологічна допомога – телефонуйте.
На жаль, багато сімей зіткнулися з вірусом, від якого поки немає реального лікування. Якщо ви хворієте, вам страшно, вам самотньо, і ви не можете знайти вихід – ми приймаємо онлайн. Вам не потрібно їхати через все місто, просто зателефонуйте нам і включіть онлайн чат.
Не залишайтеся одні, якщо вам погано. Вихід завжди є, і ми разом зможемо його знайти.