Як зрозуміти, що у вас з партнером нездорові відносини? Насправді, все дуже просто. Потрібно прислухатися до себе, і відповісти чесно — наскільки ти щасливий? Якщо ти вважаєш себе щасливим, то закривай статтю — вона не для тебе.
Сьогодні ми говоримо про тих, хто перестав бути щасливим, став залежним, відчуває хворобливу прихильність, з якою не може розлучитися.
Чотири ознаки нездорових відносин
Якщо ситуації, які ми опишемо, відбувалися з самого початку, але ти просто не бажала їх помічати, це одне. Якщо ж проблеми в родині назріли в процесі, то варто проаналізувати — що ж змінилося? Змінився партнер або ти?
Ознака перша
Спочатку все було чудово. Ви могли говорити один з одним про все, що вас хвилювало. Зараз змінилося все. Твої проблеми не цікавлять твого партнера. Він вважає їх дрібними, що не заслуговують на увагу.
Що відбувається? Ти говориш про те, що тебе хвилює, а він/вона відмахується або, що ще гірше, висміює? Це нездорові відносини.
Самостійно їх вирішити важко, ділитися проблемами з друзями — немудро. Що робити? Звернутися до психолога. Разом ви проаналізуєте ситуацію і знайдете вихід.
Ознака друга
Ревнощі зашкалюють? На початку відносин, це приємно. Ревнує, значить, любить. Це впитано з книгами і молоком матері. Однак коли ревнощі перетворюють кохану людину в тирана, життя стає нестерпним. Ваш графік чітко обмежений, ви не можете затриматися по дорозі додому, ви не говорите з друзями, і в кінці кінців, закриваєтеся в будинку.
Страждає психіка, з’являється залежність. Вас пригнічують. Далі більше: ви питаєте, що одягнути, як нафарбуватися, що купити. Від колишньої життєрадісної людини залишається неврастенік, у якого найчастішим гостем є апатія і депресія.
Як бути? У нормальних відносинах завжди є можливість поговорити і з’ясувати, що відбувається. У випадках, коли партнер перетворюється на домашнього тирана, потрібно звернутися за допомогою до психолога. Чому? Тому що ви вже боїтеся. Ви не можете захистити себе самостійно, ви чекаєте наслідків, які вам не сподобаються. Вам потрібна допомога і підтримка.
Ознака третя
Вас постійно хочуть змінити? Ви не так одягаєтеся, не тим працюєте, не так готуєте їжу. Ви не так розмовляєте з партнером і друзями. І ще безліч «не так».
У нормальних відносинах партнера приймають «як є», а якщо виникають непорозуміння і нерозуміння, то питання вирішується спільно. Тільки в хворих відносинах маніпуляція партнером є основою.
Як змінити ситуацію? Спробуйте поговорити відверто. Скажіть, що вас не влаштовує таке відношення. Але, як правило, не багато людей відважуються на таку розмову.
Не тільки жінки, а й чоловіки, виявляються в руках маніпуляторів. І дуже рідко, хто зважується на відверту розмову і вираз свого невдоволення. Ми не будемо зараз говорити про тих, кому в таких відносинах жити добре.
Причин, через які бояться партнеру висловити не задоволення, декілька. Одна з них. «А раптом піде»? — хвороблива прихильність. У сім’ї тирана бояться побоїв і образ. Страх буває і вельми матеріальним, наприклад, втратити житлоплощу.
Четверта ознака
Любов до тирана. Хвороблива прихильність, співзалежність — ще одна ознака нездорових відносин. Вона породжує страх, і впоратися з ним самотужки складно, але можливо.
Хворі відносини ведуть до проблем з психікою, зниження самооцінки, стокгольмському синдрому. Якщо є бажання і можливості, потрібно постаратися позбутися тих відносин, в яких вас пригнічують морально чи фізично.
Як ще тобою можуть маніпулювати
- Постійна критика. У колі друзів або вдома, при дітях або батьках, не має значення. Тебе весь час критикують, навіть якщо в цьому немає потреби або партнер не правий.
- Шантаж і ультиматуми. «Якщо ти не зробиш так, то я піду, скинусь з даху, накладу на себе руки, і т.д.». У 99% випадків шантажист не виконує своїх обіцянок. Але такі маніпуляції дієві.
- Тебе порівнюють з оточуючими: мамою, колишньою дружиною, подружкою або начальницею на роботі. При чому, порівняння завжди не на твою користь.
Є ще безліч способів маніпулювання твоєю свідомістю. Все це в хворих відносинах призводить до втрати власного «я», до залежності і співзалежності, до депресій і нервових розладів.
Якщо дома постійні скандали, якщо ви один одному брешете, навіть через дрібниці, якщо вам просто не хочеться повертатися додому, тому що ви там нещасні, потрібно переглянути свої відносини.
Як впоратися з хворими відносинами

Перші ознаки того, що ваші відносини можуть стати не здоровими з цією людиною, видно ще на самому початку, коли ви тільки починаєте зустрічатися. Він або вона говорить тільки про себе? Вас постійно перебивають, а ваша думка в кращому випадку вислуховується з нетерпінням і ввічливою посмішкою, але в розрахунок не береться? Це вже показ того, що ваша думка в стосунках не братиметься до уваги, і вами будуть маніпулювати.
Але що робити, якщо любов була сліпа, і тоді все це сприймалося як турбота? Завжди складність полягає в тому, щоб зробити перший крок. Свого партнера ви не зміните ніколи. Вам доведеться міняти своє мислення, перебудовувати життя.
Чи завжди допоможе розлучення? Не завжди. Якщо ви були в хворих відносинах, то з ймовірністю в 99% ви знову в них потрапите. Вся проблема в тому, що ви обираєте собі у партнери людину, яка буде вами маніпулювати.
Якщо ви хочете жити повноцінним і щасливим життям, вам потрібно переглянути свої пріоритети, і закрити всі свої гештальди. Саме ви повинні навчитися говорити «ні», ви повинні припиняти будь-яку маніпуляцію.
Кожна людина — самостійна особистість. І у вас є сили припинити маніпулятивні дії з боку партнера. Якщо ж ви упустили можливість на самому початку і ваша воля пригнічена, перебудуватися самостійно буде дуже складно. У сім’ї з запущеними хворими відносинами варто починати не з сімейного психолога, а з розмови з особистим психотерапевтом.
Для початку надайте допомогу собі. А потім, якщо ви ще будете хотіти зберегти свій шлюб, зверніться до сімейного психолога.