Відчуй себе

Що таке співзалежні відносини

співзалежність

Ми не будемо розділяти партнерів за статтю, тому що в співзалежних відносинах може виявитися як чоловік, так і жінка. Співзалежність — це нездорові відносини в сім’ї, коли життя одного з партнерів повністю залежить від вибору і бажань іншого.

Мова не про ті випадки, коли в будинку живе алкоголік або наркоман. З цим краще всього звернутися в наркологічний центр. Співзалежність зустрічається в житті більшості людей, і це поняття набагато ширше.

Я влаштувала його на хорошу роботу, а він не вдячний мені.

Я не можу прийняти рішення про те, що купити додому без неї.

Я не можу дозволити собі відпочити, він / вона повністю мене контролює.

І це тільки дуже мала частина того, що відбувається в родині зі співзалежними відносинами. Життя з партнером стало важче? Значить, ваші відносини потребують корекції.

У здорових відносинах не повинно бути домінування або контролю, і партнери можуть знайти компроміс. Якщо вам важко висловлювати свої емоції, ви відчуваєте страх, що вас покинуть — проблема не в партнері, проблема криється в вас.

Ознаки нездорових відносин

  1. Ви не приймаєте самостійні рішення. У вас виникає страх: а що він / вона мені скаже? Що, якщо моє рішення не сподобається партнеру? А якщо він / вона покине мене?

У реальному житті це проявляється найпростішими речами. Один з партнерів вам диктує принципи поведінки. Наприклад, ви не можете самостійно купити одяг, тому що вашому партнерові це може не сподобатися. Ви питаєте дозвіл з приводу і без приводу.

Бажання сподобатися, здаватися хорошою людиною, змушує робити необдумані вчинки, які не характерні для вас. Саме це бажання змушує вас промовчати про те, що вам щось не подобається. Але ваш партнер приймає це як норму.

Згодом ви вже не можете нічого змінити. Ви продовжуєте жити в незручному для вас становищі. Зростають образи, ваш партнер стає дратівливим, а якість його або її життя стає все гірше.

  1. Відсутність особистих кордонів. У кожної людини особисті кордони різні. Для того щоб ваш партнер розумів, що для вас норма, а що ні скажіть йому про це на самому початку відносин.

Особисті кордону формуються в дитинстві. Якщо батьки порушували їх по відношенню один до одного, то ви можете вважати це нормою. Однак страждати все одно будете. Якщо ви відчуваєте співзалежність, як позбутися її ви можете запитати у психотерапевта.

Є два варіанти розвитку подій при розмитті особистих кордонів в співзалежних відносинах:

  • жертовність одного з партнерів;
  • опір придушення — назрівання конфліктів.

Для того щоб уникнути обох ситуацій та налагодити нормальні відносини, потрібна розмова. Якщо вам складно вирішити проблеми — звертайтеся до фахівця.

  1. Ви не вмієте говорити «Ні». Це призводить до постійного придушення і не тільки з боку вашого партнера. У вас важко складаються відносини з оточуючими, вам здається (а іноді так і є), що оточуючі вами користуються.

Що робити? Навчиться говорити «ні». Прийняти і зрозуміти свої бажання, перестати бояться того, що вам зроблять боляче. Але іноді страхи сидять так глибоко, що ви навіть не знаєте, звідки вони беруться.

Але якщо ви не скажете «ні», як тоді ваш партнер і навколишні дізнаються про ваше бажання?

  1. Заборонені почуття. Ви не можете висловити партнеру ваші почуття. У відповідь ви отримуєте: «Ти собі все придумала. Не говори дурниць. Мені це нецікаво» і т.д.

Якщо не промовляти свої почуття, то накопичується образа, злість і найнеприємніше – наростає відчуття провини. А потім настає вибух.

Уникнути цього можна, якщо ви почнете промовляти і висловлювати свої почуття. Сімейний психолог допоможе навчитися розмовляти. Лікування співзалежності не існує, але ви можете впоратися з нею, якщо почнете розмовляти про ваші почуття.

  1. Одна з ознак співзалежності — відсутність займенника «Я». Спочатку, коли партнер говорить «МИ», ви радієте. Вам здається, що ви єдині. Але в якийсь момент ви починаєте розуміти, що в цьому тандемі вас просто немає. Ви начебто є, але немає ваших бажань, ваших емоцій, вашого «Я».

Ваші бажання і ваші дії в співзалежних відносинах повністю підпорядковані партнеру. Ви перестаєте бути особистістю, у вас немає власних інтересів і бажань. А в тому випадку, якщо з вашим партнером щось трапляється, якщо ви залишаєтеся на самоті, ваше життя втрачає будь-який сенс.

Позбутися співзалежності можна тільки одним способом — залишатися повноцінною особистістю, займатися саморозвитком, мати власні інтереси, що не залежать від вашого партнера. Ми — це чудово, але не втрачайте у відносинах власне «Я».

  1. Тотальний контроль. Це величезна проблема, яку потрібно вирішувати заздалегідь, поки не стався вибух. При такому контролі неможливий прояв ніяких емоційних складових, наростає страх. Деякі люди вважають за краще таке життя, і свідомо обирають її для себе. І, якщо вони залишаються без такого контролю, то будуть шукати його в іншій людині.
ознаки нездорових відносин

Проблему потрібно вирішувати зсередини. Якщо ви хочете стати щасливою людиною, налагодити партнерські нормальні відносини, то варто звернутися до фахівця, який допоможе вам розкрити ваші внутрішні можливості. Вам потрібно змінити психологію жертви, щоб жити далі. Це вимагає зусиль і роботи над собою. Якщо ви не захочете стати щасливою людиною, вам допомогти ніхто не зможе.

Якщо цей контроль встановили ви. Що змушує вас це робити? Ви настільки невпевнені в собі, в своїх силах, що боїтеся кожного кроку вашого партнера? Прийміть той факт, що не можна повністю контролювати навіть своє життя. Це ще нікому не вдавалося. Знайдіть причину того, що змушує вас так почуватися.

Рівноправні партнерські відносини в родині, де ви можете висловлювати свої почуття один одному, говорити про бажання і проблеми, можете сказати, що вам не подобається, а щоб ви хотіли — все це результат тривалої роботи. Якщо вам не вдалося «домовитися на березі» в цукерково-букетний період, то постарайтеся це зробити зараз.

І пам’ятайте, ваші страхи живуть всередині вас, і не завжди вони виправдані. Позбавляйтеся від них! Тоді ви зможете зрозуміти як уникнути співзалежних відносин, які не дадуть вам нічого, крім болю.

Якщо ви не можете це зробити самі — зверніться до психолога. Він допоможе вам знайти і зрозуміти причини страхів, звільнитися від них. Телефонуйте!

5/5 - (10 votes)

2 Comments

  1. Яна

    Позбутися від наркоманії дуже непросто. Чому? Перш за все, тому, що частіше всього сам наркоман цього не хоче. Сьогодні в 99 відсотках випадків до нарколога звертається не сам залежний, а його родичі: мовляв, зробіть так, щоб він від нас не тікав, примусьте його знову нас слухатися Але наркоманію не можна вилікувати, поки не усунена її справжня причина.

Comments are closed.

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Відчуй себе