Дослідження про те, як соціальні мережі впливають на нас, з’явилося вже в 2014 році. Відповідно до досліджень компанії BBC, соціальні мережі змінили модель поведінки більш 40% населення, яке користується інтернетом.
Зізнаючись у тому, що дослідження не закінчені і вимагають більш глибокого занурення, дослідники все ж висувають припущення про те, що мережі шкідливі, можуть викликати депресії, агресії, стреси, впливати на настрій, провокувати тривожність.
Фахівці компанії BBC показують дослідження невідомих авторів про те, що соціальні мережі створені, щоб нами було легше маніпулювати.
Давайте відійдемо убік від висловлювань з невідомих джерел, і спробуємо розібратися самостійно. І розглядати ми будемо з трьох точок зору:
- офіційних медіа;
- користувача соціальних мереж;
- психології.
Почнемо, мабуть, з того, навіщо нам соціальні мережі. І яким чином вони можуть впливати на нас.
Соціальні мережі – це мас медіа, в яких кожен може висловити свою точку зору, поділитися інформацією, розповісти про себе. Сьогодні соціальна мережа – це можливість будувати онлайн бізнес, продавати товари і послуги.
Керують вони нашою думкою? Безумовно. Блогери стали тими, хто формує нашу думку про товари і послуги, про моду, рекомендують до прочитання книги. Вони майже повністю замінили інформацію з офіційних медіа, тому що, кажучи нам про те, що носити, що є і чим займатися, вони не використовують…..мова.
І ми прислухаємося до них. Вбираємо інформацію, яка подана «такими, як ми». Звичайно, для офіційних мас медіа, це несе загрозу. Особливо, коли точка зору «лідера думок» відрізняється від офіційної.
У соціальних мережах формуються групи і спільноти за інтересами, які не завжди співпадають з офіційною точкою зору. І це плюс.
А ось мінус в тому, що більшість людей не вміють користуватися мережами правильно. І для таких людей інформація може нести загрозу.
Простий приклад. Ви зібралися полетіти на відпочинок, розповідаєте про те, скільки коштує квиток, де будете відпочивати, наприклад, про п’ятизірковий готелі. А перед цим, ви показали вашу квартиру, сфотографувалися на тлі дорогої машини, показали, що купили нову техніку.
Нічого не підозрюючи, ви поставили вашу власність під загрозу.
Мінуси соціальних мереж
Наш мозок, незалежно від того, хочете ви цього чи ні, вбирає інформацію. І не завжди вона позитивна.
Ми читаємо новини: розбився літак, зросла кількість хворих, в школі сталася стрілянина або підліток стрибнув з даху. Ми приймаємо весь негатив новинної стрічки, але замість того, щоб закрити новини, продовжуємо гортати стрічку чи шукати докладні відомості.

Але давайте будемо чесні: винна соціальна мережа в тому, що вона принесла нам цю інформацію, або ви все ж будете фільтрувати підписки на канали? Хочете отримувати позитив – будь ласка. Вибирайте групи за інтересами: хобі, котики і собачки, анекдоти, книги, моду.
Порада перша. Вибирайте тих блогерів, яких хочете ви. Відписуйтеся від тих, хто несе негатив.
Ніхто не говорить вам, що читати, а що ні. Ви маєте право вибирати. І не потрібно говорити про те, що так на вас впливають соціальні мережі.
Поговоримо про тривожність
Як вплинуть соціальні мережі на вас, якщо ви читаєте пост людини, у якої поганий настрій? Якщо пост емоційний, а ви довіряєте людині, то так, ваш настрій погіршиться. І це може стати проблемою, особливо, якщо у вас попереду важлива подія.
Тому, порада друга. Якщо ви розумієте, як соціальна мережа може вплинути на вас, не відкривайте її перед роботою або важливою зустріччю.
Неможливо зупинитися
Дослідження про те, як соціальні мережі впливають на людей, кажуть: підлітки проводять в інтернеті до 9 годин свого часу, дорослі – близько двох годин.
Порада третя. Якщо у вас підліток, який проводить часу в мережі більше, ніж в реальному житті – зверніться до психолога. Це серйозна проблема, так як через деякий час він перестане жити в реальному житті.
Вплив на самооцінку
Ми провели своє дослідження, опитавши більше 100 людей про те, як мережі впливають на їх самооцінку. Результат, який ми отримали, приголомшив. 90% опитаних сказали, що дивлячись на красиві картинки, у них знижується настрій. Знижується самооцінка, опускаються руки.
Що відбувається? У цифровому просторі легко створити собі ідеальне життя, яким ти хочеш поділитися з оточуючими. Якщо ти популярний блогер, і до того ж продаєш курси по красивму життю, на твоїй сторінці все повинно бути ідеально. Твій дім, сім’я, ремонт, твій одяг і твої стосунки – ні до чого не причепитися. І неважливо, що це не реальне життя. Важливо – залучити передплатників.
Що отримує блогер? Залежно від намірів – лайки, коментарі, продажу Інфокурсів, продаж реклами. Це спосіб не просто виділитися, це спосіб заробити.
Що отримує читач? Нав’язані стереотипи, які раніше подавалися тільки з газет і ТБ.
Більшість читачів вважають, що таке життя для них недосяжне. І це викликає депресивні стани.
Винен блогер? Ні, проблема криється у вас самих. Ваша самооцінка низька, і думати треба не про те, як створити цифровий простір, щоб тобі заздрили. Ні. Працювати потрібно над власною самооцінкою. Тому, психотерапевт в допомогу.
У всіх виходить? Звичайно, ні. Найчастіше ми порівнюємо власні досягнення з чужими, і це шкодить нашій самооцінці. Ми втрачаємо повагу до себе, у нас порушується емоційно-вольова сфера.
Залежність
І це один з найстрашніших моментів, який дуже складно контролювати. У нас виникає залежність від соціальних мереж, і вона не легша, ніж залежність від алкоголю або наркотиків.
Дослідження показали, що людина, яка залежна від соціальної мережі, не може займатися нічим іншим. Залежність завдає не тільки шкоду роботі та навчанню, але і соціальним зв’язкам.
Очікування і реальність
Ще одна проблема, про яку варто сказати, ця відмінність між очікуваним і реальністю. Вона теж дуже сильно впливає на самооцінку, наприклад, коли людина переглядає свій пост і він набрав менше лайків, ніж вона очікувала, у неї сильно знижується настрій.
Але в чи соціальних мережах криється проблема?
Про вплив соціальних мереж нам не говорили тільки ледачі. І всі схиляються до того, що Інтернет – зло. Він шкодить, в ньому багато брехливої та недостовірної інформації.
Але давайте будемо чесними. Ваше власне життя залежить від вас. Ви вільні отримувати інформацію з будь-яких джерел, якщо вмієте її фільтрувати. Ви вільні розпоряджатися своїм життям так, як вважаєте за потрібне. Проблеми самооцінки, настрою і депресії легко вирішити в кабінеті психотерапевта. Проблеми залежності набагато складніше. І тут потрібна кваліфікована допомога.
Ви можете жити за власними правилами, стати лідером думок в Інтернеті, залучити передплатників і стати інформаційним магнатом. Але це, якщо ви змогли самі побудувати своє життя.
Соціальні мережі не створюють проблеми тим, у кого висока самооцінка, хто вміє управляти власним життям, хто знає, як працювати над собою.