Відчуй себе

Панічна атака

панічна атака

У вас дійсно болить серце, або це напад панічної атаки? Як відокремити одне від іншого, як самостійно надати собі першу допомогу? Якщо це панічна атака, що робити?

В першу чергу, давайте зрозуміємо, як виглядає панічна атака. Вона завжди виникає несподівано, де б ви не знаходилися. Людину охоплює різкий страх, передчуття смерті, кидає в піт, можуть відчувати різні симптоми. Хоча, в кожного вони різні. Але є і такі, що зустрічаються частіше за все.

Ознаки панічної атаки:

  • сильний страх, тривога, відчуття втрати контролю над тим, що відбувається;
  • може виникнути сверблячка, кидає в жар, виступає піт;
  • Пришвидшення серцебиття, болі в області серця необов’язкові, але проявляються часто;
  • дихання переривчасте, нерівномірне.
  • Тремор
  • Діарея

Часто саме біль за грудиною, сильне серцебиття і нестача дихання приймають за фізичне захворювання. Від чого страх наростає ще більший. Однак, при панічних розладах ви не знайдете ніяких фізіологічно змін.

Якщо ви хочете виключити хвороби серця і легенів, то бажано пройти обстеження. У тому випадку, якщо обстеження показало, що ви здорові, то вам варто звернутися до психолога.

Панічні атаки – як лікувати

Найефективнішим методом лікування ПА є психотерапія. У ряді випадків має місце медикаментозне лікування. Зазвичай тоді коли є супутні розлади, депресія, тривожний розлад та інше. 

Навіщо психотерапевт при панічних атаках?

У розмові з психотерапевтом ви зможете зрозуміти, які тригери запускають атаку. Простіше кажучи, є певний звук, запах, колір або картинка, які викликають небажаний спогад. У якийсь момент відбулася подія, яка призводить до появи панічної атаки.

Хоча не при всіх випадках є тригер. З психотерапевтом ви пропрацюєте всі страхи, навчитеся справлятися з симптомами ПА. Зрозумієте, чому це сталося саме з вами та почнете міняти якість свого життя.

Основною перевагою психотерапії при лікуванні ПА є те, що психолог не робить ніякого впливу на соматику. Він не втручається в організм людини, а значить, це виключає побічний ефект.

Скільки сеансів потрібно?

Це безпосередньо залежить від складності випадку, від вашої довіри психологу, від бажання позбутися від ПА. Але потрібно розуміти, що за два сеанси позбутися проблеми не вийде.

Більшість наших проблем родом з дитинства. Наша пам’ять могла затерти небажані спогади, але на підсвідомому рівні ми продовжуємо боятися чого-небудь. Саме їх вам доведеться відшукати, а так як ви несвідомо можете їх блокувати, то шлях до них може бути тривалим.

Мінімальний курс, який може рекомендувати психотерапевт 10-15 сеансів. Але і це не є кінцевим показником. Сеансів може бути менше або більше, все буде залежати від досягнутих результатів.

Психотерапія не має побічних ефектів, однак і тут є свої протипоказання.

  1. Ви не можете розкрити свої переживання. Страх перед розмовою більший, ніж ПА.
  2. Недовіра до психотерапії або до конкретного психолога. У другому випадку потрібно знайти того психолога, який викличе довіру і бажання відкрити свої внутрішні проблеми. У першому – не можна допомогти тому, хто не бажає цього.

Чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим більше шансів на те, що ваше життя пройде без страху, і ви зможете ним керувати. Але що робити, якщо зараз ви не можете звернутися до психотерапевта?

Як самостійно розібратися з панічною атакою?

На жаль, не завжди є можливість швидко звернутися за допомогою. Якщо це так, то ви можете спробувати опанувати ситуацію. У випадку з ПА знання – це ваша сила. Це не допоможе позбутися страхів і паніки, однак, ви спробуєте нею управляти до початку лікування.

як самостійно розібратися з панічною атакою
  1. Подумайте, що викликає у вас паніку. У спокійній обстановці проаналізуйте, який подразник міг її викликати?
  2. Перша самодопомога при атаці – постарайтеся позбутися від подразника.
  3. З вами нічого не трапилося! Ви розумієте, що це панічна атака, і вона ніяк не пов’язана з вашим здоров’ям і благополуччям. Зафіксуйте цю думку і прокручуйте її в голові, коли відчуєте наближення нападу.
  4. Дихайте глибоко. Під час панічної атаки дихання стає поверхневим і прискорюється. Якщо ви зупинитеся і постараєтеся дихати глибоко і спокійно, паніка почне відступати.
  5. Якщо панічні атаки у вас вже траплялися, то ви знаєте, що конкретно вас може заспокоїти: людина, якій ви довіряєте, музика в навушниках, предмет в руках, який ви можете м’яти або крутити (м’ячик, чотки або що-небудь інше). Мозок переключиться на тактильні відчуття, і вам повинно стати легше.
  6. Аудіокниги і музика відволікає від подразників. Якщо ви боїтеся знаходиться в натовпі людей – включіть навушники і прослухайте улюблений аудіороман або музику. Тут вже радити сенсу немає, так як смаки у всіх різні.

Це загальні поради, і, на жаль, не всім вони можуть допомогти. Найкраще знайти свою власну відповідь на питання: «панічна атака – що робити»? У цьому вам може допомогти тільки фахівець.

А ми розповімо, чого ні в якому разі не можна робити при панічної атаки

Алкоголь. Тільки на перший погляд може здатися, що він заспокоює. Як тільки його дія закінчиться, паніка і страх посилитися. Святкові гуляння, посиденьки з друзями – все це призводить ранок до паніки, з якої важко впоратися. Постарайтеся уникати вживання алкоголю в будь-яких дозах.

Кава і кавові напої. Вони збуджують рецептори головного мозку, і можуть легко спровокувати панічну атаку.

Перевтома. Знайдіть свій власний спосіб релаксу, тому що відпочинок вашим м’язам просто необхідний. А тіло і мозок нерозривно пов’язані між собою.

Чим може загрожувати панічна атака? Чим частіше вона виникає, тим більше шансів виникнення агорофобії – страху виходити з дому. Це сильно погіршує якість життя, роблячи нормальне існування неможливим.

Якщо ви відчули напад панічної атаки, ви розумієте, що з нею потрібно боротися. Звертайтеся по допомогу прямо зараз, не зволікайте на потім. Принесіть в власне життя спокій і радість, розібравшись в проблемах, які заважають вам приймати, розуміти, прощати і любити себе.

5/5 - (15 votes)

2 Comments

  1. Вероника

    Як наголосила Супрун, насамперед потрібно зважати, за яких обставин почалися симптоми: якщо після тривалого стресу це може бути панічна атака, якщо ж після інтенсивної фізичної активності це може бути серцевий напад. За її словами, панічна атака може тривати від 5 до 30 хвилин, а симптоми серцевого нападу можуть зникнути через 2-3 хвилини після припинення фізичного навантаження або прийому нітрогліцерину. У випадку панічної атаки необхідно заспокоїтися, пам ятаючи, що цей стан мине і не становить загрози життю. Викликати швидку варто, якщо через півгодини не стало краще, а дихальні вправи не допомагають прийти до тями , – зазначила в.о.міністра.

Залишити відповідь

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Відчуй себе