Відчуй себе

Постійна втома — як впоратися самостійно

Як подалати постійну втому

Що робити з постійною втомою

Буває таке, що ви вранці встали і вже нічого не можете? Все валиться з рук, сил не вистачає навіть на те, щоб зробити прості щоденні завдання. Про те, щоб йти на роботу, взагалі не йдеться – ви змушуєте себе пересуватися, а руки-ноги вас не слухаються.

Так позначається на людині постійна втома. Перш ніж зрозуміти, що з цим робити, потрібно зрозуміти причини її виникнення. І найкращим способом для цього стане дослідження свого організму, тобто пройти консультацію у  лікарів.

Йдемо на прийом до терапевта

Причини постійної втоми можуть ховатися як у фізичному нездужанні, так і бути пов’язані з психологічними проблемами. Тому, перше, що потрібно зробити — виключити соматичні захворювання. Підіть на прийом до сімейного лікаря, пройдіть обстеження у ендокринолога, кардіолога, невропатолога.

Нічого не знайшли і ви абсолютно здорові? Тоді вам потрібно зрозуміти, що викликає у вас хронічну втому. І вам прямий шлях до кабінету психотерапевта.

Втома хронічна або звичайна

Як зрозуміти, у вас хронічна втома або ви дійсно перевтомилися, і завтра все пройде? Якщо ваша втома зникає після того, як ви поспали 10 годин, а вранці ви відчуваєте прилив енергії, у вас з’являються сили працювати, робити домашні справи — це звичайна втома.

Якщо ж ви щодня відчуваєте занепад сил, 10-ти годинний сон вам не допомагає, млявість і слабкість не дають вам робити звичайні справи — потрібно розбиратися.

Причини хронічної втоми:

 • постійний стрес і висока нервова напруга;
 • проблеми зі сном – занадто довгий або навпаки, занадто короткий;
 • работа, яка не приносить задоволення, і ви йдете на неї, як на каторгу;
 • відчуваєте самотність навіть в колі близьких вам людей;
 • ведете сидячий спосіб життя, наприклад, працюючи за комп’ютером або працюєте віддалено;
 • неправильно харчуєтеся — у вашому раціоні немає фруктів, вітамінів, клітковини і ви п’єте по 10 чашок кави в день, заїдаючи їх бургерами з магазину;
 • ваша робота стала займати занадто багато часу, ви не можете розділити особисте життя і професійні обов’язки.

Якщо ви постійно відчуваєте втому, і не можете знайти її причини — зверніться за допомогою до психолога. Втома знижує якість вашого життя, падає працездатність, погіршується настрій.

Часто втому супроводжує депресія, яка може розвиватися і псувати вам життя. Тому, якщо причину знайти самостійно не вдається – телефонуйте психотерапевту.

Як розпізнати хронічну втому

Симптоми хронічної втоми можуть бути різноманітні. Найчастіше зустрічається:

 • апатія, небажання робити навіть те, що приносило вам задоволення раніше;
 • часті головні болі;
 • неуважність;
 • втома в м’язах;
 • дратівливість, поганий настрій;
 • проблеми з пам’яттю, яких раніше не було;
 • може бути порушена координація рухів.

Якщо організм подає такі сигнали, перш за все, необхідно сходити до сімейного лікаря та пройти ще кількох фахівців. А ось якщо у вас не знайшли фізіологічних причин, тобто захворювання внутрішніх органів виключили — телефонуйте психологу.

Як впоратися з хронічною втомою самостійно

Перевірте, скільки годин ви спите. Ви точно знаєте графік, який дозволяє вам виспатися. Якщо ви його постійно порушуєте, ви можете бути розбитим і втомленим навіть після того, як тільки що прокинулися.

Якщо ви раніше працювали в офісі, а зараз змушені працювати з дому, можливо, вам потрібно налагодити робочий графік. Розділіть час для професійної діяльності та час для себе, і сім’ї. У разі, коли ви працюєте віддалено, це може стати причиною  перевантаження і вигорання.

Мало рухаєтеся і у вас сидяча робота? Вам просто необхідно знайти для себе посильне фізичне навантаження. Є можливість — йдіть в спортзал. Ні — просто почніть більше ходити.

Ловіть сонце! Це не тільки вітамін «D», який необхідний кісткам. Сонячні проміні необхідні для вироблення гормону щастя і спокою – серотоніну.

Вигорання на роботі часто стає головною причиною хронічної втоми. Навіть якщо вам робота подобалася раніше, вигоряння може статися в будь-який момент.

Коли це відбувається?

 1. Ви виконуєте рутинні завдання, які давно вам набридли.
 2. Ви переросли свою посаду, і немає завдань, від яких горять очі.
 3. Ви занадто завзято взялися до роботи на самому початку, але ви не отримуєте віддачі у вигляді: похвали, премії або не досягли тієї мети, яку поставили для себе на старті.
 4. Вам просто не подобається робота.

Що робити? Ми не можемо вам сказати: не подобається робота – міняйте. Вам вирішувати, що робити з вашим життям і як розпорядитися своїми здібностями.

Ми можемо допомогти вам зрозуміти, звідки береться ваша втома, чому ви боїтеся змін в житті, що робити, якщо все навколо здається сірим, і немає ніяких надій.

Звертайтеся до психотерапевта не тоді, коли ви вже не бачите виходу. Краще попередити стан постійної втоми, ніж боротися з ним.

Якщо ви керівник

Ви знаєте, що найбільша цінність вашої компанії — ваші люди. Саме вони приносять вам прибуток і розвивають ваш бізнес. Якщо ви хочете зберегти колектив, вам доведеться мотивувати людей не тільки зарплатою. Психотерапевт, що працює з вашою командою постійно, може вловити найменші коливання в настроях ваших співробітників і не допустити вигорання в колективі вашої компанії.

У центрі психологічної допомоги в Івано-Франківську працюють психологи та психотерапевти, які допоможуть вам впоратися з психологічною втомою. Профілактика завжди краще, ніж позбавлення від наслідків.

Телефонуйте!

5/5 - (2 votes)
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Відчуй себе