Що робити з постійною втомою
Буває таке, що ви вранці встали і вже нічого не можете? Все валиться з рук, сил не вистачає навіть на те, щоб зробити прості щоденні завдання. Про те, щоб йти на роботу, взагалі не йдеться – ви змушуєте себе пересуватися, а руки-ноги вас не слухаються.
Так позначається на людині постійна втома. Перш ніж зрозуміти, що з цим робити, потрібно зрозуміти причини її виникнення. І найкращим способом для цього стане дослідження свого організму, тобто пройти консультацію у лікарів.
Йдемо на прийом до терапевта
Причини постійної втоми можуть ховатися як у фізичному нездужанні, так і бути пов’язані з психологічними проблемами. Тому, перше, що потрібно зробити — виключити соматичні захворювання. Підіть на прийом до сімейного лікаря, пройдіть обстеження у ендокринолога, кардіолога, невропатолога.
Нічого не знайшли і ви абсолютно здорові? Тоді вам потрібно зрозуміти, що викликає у вас хронічну втому. І вам прямий шлях до кабінету психотерапевта.
Втома хронічна або звичайна
Як зрозуміти, у вас хронічна втома або ви дійсно перевтомилися, і завтра все пройде? Якщо ваша втома зникає після того, як ви поспали 10 годин, а вранці ви відчуваєте прилив енергії, у вас з’являються сили працювати, робити домашні справи — це звичайна втома.
Якщо ж ви щодня відчуваєте занепад сил, 10-ти годинний сон вам не допомагає, млявість і слабкість не дають вам робити звичайні справи — потрібно розбиратися.
Причини хронічної втоми:
- постійний стрес і висока нервова напруга;
- проблеми зі сном – занадто довгий або навпаки, занадто короткий;
- работа, яка не приносить задоволення, і ви йдете на неї, як на каторгу;
- відчуваєте самотність навіть в колі близьких вам людей;
- ведете сидячий спосіб життя, наприклад, працюючи за комп’ютером або працюєте віддалено;
- неправильно харчуєтеся — у вашому раціоні немає фруктів, вітамінів, клітковини і ви п’єте по 10 чашок кави в день, заїдаючи їх бургерами з магазину;
- ваша робота стала займати занадто багато часу, ви не можете розділити особисте життя і професійні обов’язки.
Якщо ви постійно відчуваєте втому, і не можете знайти її причини — зверніться за допомогою до психолога. Втома знижує якість вашого життя, падає працездатність, погіршується настрій.
Часто втому супроводжує депресія, яка може розвиватися і псувати вам життя. Тому, якщо причину знайти самостійно не вдається – телефонуйте психотерапевту.
Як розпізнати хронічну втому
Симптоми хронічної втоми можуть бути різноманітні. Найчастіше зустрічається:
- апатія, небажання робити навіть те, що приносило вам задоволення раніше;
- часті головні болі;
- неуважність;
- втома в м’язах;
- дратівливість, поганий настрій;
- проблеми з пам’яттю, яких раніше не було;
- може бути порушена координація рухів.
Якщо організм подає такі сигнали, перш за все, необхідно сходити до сімейного лікаря та пройти ще кількох фахівців. А ось якщо у вас не знайшли фізіологічних причин, тобто захворювання внутрішніх органів виключили — телефонуйте психологу.
Як впоратися з хронічною втомою самостійно
Перевірте, скільки годин ви спите. Ви точно знаєте графік, який дозволяє вам виспатися. Якщо ви його постійно порушуєте, ви можете бути розбитим і втомленим навіть після того, як тільки що прокинулися.
Якщо ви раніше працювали в офісі, а зараз змушені працювати з дому, можливо, вам потрібно налагодити робочий графік. Розділіть час для професійної діяльності та час для себе, і сім’ї. У разі, коли ви працюєте віддалено, це може стати причиною перевантаження і вигорання.
Мало рухаєтеся і у вас сидяча робота? Вам просто необхідно знайти для себе посильне фізичне навантаження. Є можливість — йдіть в спортзал. Ні — просто почніть більше ходити.
Ловіть сонце! Це не тільки вітамін «D», який необхідний кісткам. Сонячні проміні необхідні для вироблення гормону щастя і спокою – серотоніну.
Вигорання на роботі часто стає головною причиною хронічної втоми. Навіть якщо вам робота подобалася раніше, вигоряння може статися в будь-який момент.
Коли це відбувається?
- Ви виконуєте рутинні завдання, які давно вам набридли.
- Ви переросли свою посаду, і немає завдань, від яких горять очі.
- Ви занадто завзято взялися до роботи на самому початку, але ви не отримуєте віддачі у вигляді: похвали, премії або не досягли тієї мети, яку поставили для себе на старті.
- Вам просто не подобається робота.
Що робити? Ми не можемо вам сказати: не подобається робота – міняйте. Вам вирішувати, що робити з вашим життям і як розпорядитися своїми здібностями.
Ми можемо допомогти вам зрозуміти, звідки береться ваша втома, чому ви боїтеся змін в житті, що робити, якщо все навколо здається сірим, і немає ніяких надій.
Звертайтеся до психотерапевта не тоді, коли ви вже не бачите виходу. Краще попередити стан постійної втоми, ніж боротися з ним.
Якщо ви керівник
Ви знаєте, що найбільша цінність вашої компанії — ваші люди. Саме вони приносять вам прибуток і розвивають ваш бізнес. Якщо ви хочете зберегти колектив, вам доведеться мотивувати людей не тільки зарплатою. Психотерапевт, що працює з вашою командою постійно, може вловити найменші коливання в настроях ваших співробітників і не допустити вигорання в колективі вашої компанії.
У центрі психологічної допомоги в Івано-Франківську працюють психологи та психотерапевти, які допоможуть вам впоратися з психологічною втомою. Профілактика завжди краще, ніж позбавлення від наслідків.
Телефонуйте!