Про будь-які складні або неприємної ситуації ми швидше розповімо друзям або батькам, якщо з ними хороші стосунки. Але мало хто звернеться за допомогою до психолога. Чому? Тому що більшість людей лякає сама приставка «психо».
Це повелося досить давно, і саме це слово лякає найбільше. «Я не божевільний, я не псих» – саме це можна найчастіше почути від людей, які бояться звернутися до професіонала.
Хто такий психолог і психотерапевт, ми вже писали. Давайте подивимося, в яких випадках краще за все звернутися до професіонала, щоб не погіршити ситуацію, в якій ви опинилися.
Неприємності або вигорання на роботі
Неприємності бувають різного виду. Ми зараз не говоримо про грубі помилки, які тягнуть за собою, наприклад, кримінальні наслідки. Ми говоримо про прості речі, з якими стикаємося щодня.
Наприклад, як ви себе відчуваєте, коли посаду, на яку ви претендували, віддають іншому? Природно, що ви не залишитесь байдужими, але наскільки глибокими будуть ваші переживання?
Якщо ви самодостатні, знаєте собі ціну, можете все це пережити, то ви підете далі. Ваш професіоналізм нікуди не дінеться, і своє ви отримаєте обов’язково.
Але якщо ви зависли в стані образи на тиждень, то це вже проблема. Ви не змогли впоратися з поразкою, не готові прийняти чуже рішення, ви сумуєте, агресуєте і зриваєте злість на всіх оточуючих – вам до психолога. Затяжні образи, невирішені психологічні проблеми призводять до депресій і панічних атак. З усього цього досить складно вибратися без професійної допомоги психолога.
До кого звернутися? До психотерапевта, який допоможе вам підняти власну самооцінку. Саме вона страждає найбільше, коли ви програєте навіть в дрібницях.
Вигорання на роботі знайоме практично всім. Згадайте, як у вас горіли очі, коли ви йшли на роботу, як швидко ви вирішували поставлені завдання, а ще й робили щось, що виділяло вас серед співробітників.
Зараз у вас купа справ, що накопичилися, незавершені робочі процеси, проблеми з клієнтами, колегами, керівництвом. Ви хочете все кинути, вам не хочеться вставати вранці, ви ненавидите те, що робите. Але ви все ще тягнете лямку, тому що ця робота вас годує.
Чим допоможе психолог? У кожного наслідку була причина. Разом ви зможете її знайти. Можливо все криється в банальній втоми, і вам потрібна відпустка? Або ця робота ніколи не була вашою, і ви хочете не зводити бухгалтерію, а пекти пироги на продаж?
Розберіться в собі. І замість того щоб годинами нити подругам про те, як набридло все, ви хочете все кинути, послати подалі, – зверніться до психотерапевта. Таким чином, ви зможете зрозуміти, що конкретно вас так турбує.
Проблеми з оточуючими людьми

Це і колеги по роботі, і сусіди, і ваші друзі. Натягнуті відносини трапляються відразу або розвиваються тривалий час? У всіх бідах винен начальник, батьки, водій в маршрутці, слюсар на СТО і так далі.
Проблема спілкування з оточуючими людьми криється аж ніяк не в них. Звичайно ж, люди за своєю природою не ідеальні. І у вас на шляху можуть зустрітися ті, хто не так вихований, посварився з дружиною з ранку і виливає на вас злість – у людей може бути маса проблем. Але ви приймаєте їх агресію на свій рахунок.
Ви не можете виправити оточуючих, але можете навчитися не реагувати на них. Ваша власна самодостатність допоможе вам відгородитися від чужих проблем, і ваше життя стане набагато світліше.
Якщо ви міняєте роботу так само часто, як нижню білизну, але ні в одному колективі вас не приймають. Терміново до психотерапевта, якщо ви хочете виправити ситуацію.
Незадоволеність своєю зовнішністю

Найкрасивіші зірки Голлівуду ніколи своєю зовнішністю незадоволені. Що говорити про нас, простих смертних! Горбинкою на носі, маленькі груди, короткі або довгі пальці, животик, відсутність талії, зайва вага – ми незадоволені всім.
Ми можемо виправити свої недоліки, наприклад, записавшись в басейн або до пластичного хірурга. Але чи знаєте ви, що ваші недоліки помічаєте тільки ви?
Ми не говоримо про ті ситуації, коли зайва вага або фізичний дефект не дозволяють вам жити нормальним повноцінним життям. Ми говоримо про надумані ситуації, в яких проблема криється аж ніяк не в тому, що у вас неправильна стрижка або горбинка на носі. Це проблеми вашого неприйняття себе.
Звичайно, психотерапевт не виправить ваші недоліки. Але можливо, вони перестануть вас турбувати? Навчіться підносити недоліки, як гідності!
Синдром відмінника
Щоб ви не робили, ви завжди чекаєте оцінки. Ви можете просити у чоловіка, наскільки смачно те, що ви приготували, і це нормально до того моменту, поки ви не чекаєте його оцінки з тремтінням в руках і ногах. А якщо він раптом скаже, що ви не досолити їжу, у вас починається внутрішня істерика.
Ви будете сто раз питати, як ви виглядаєте, перед тим, як вийдете з дому. Вас цікавить оцінка від усіх оточуючих. Вам настільки важлива чужа думка, що ви моментально турбуєтеся, якщо не бачите або не чуєте похвали.
Це проблеми самооцінки. Вас хвалили в школі, ви звикли бути попереду всіх, і чужа перемога вганяє вас в депресію. Ви не витримуєте конструктивну критику, і вимагаєте похвалу за все.
Вам не потрібно змагатися ні з ким. Зверніться до психотерапевта, і вирішіть цю проблему. У кожного вона криється в глибині, в тригерах і якорях, які не дозволяють вам жити щасливо.
Залишаючи змагання в минулому, ви можете побудувати собі щасливе життя. Просто зателефонуйте і розкажіть про те, що вас турбує.
Синдром самозванця
Як часто ви недооцінюєте свою роботу? Синдром самозванця не менш болючіший, ніж синдром відмінника. Ви написали книгу або створили проект, який принесе людям користь. Але ви не оцінюєте свої досягнення правильно навіть тоді, коли вам про це говорять.
Навіть навпаки, вам стає все гірше від похвали, ви не готові прийняти гроші за свою працю і знецінюєте її. Вам здається, що будь-хто міг це зробити, тільки не ви.
Що робити? Самостійно можна спробувати вирішити свої внутрішні психологічні проблеми. Але вам все одно потрібен той, хто допоможе розібратися, звідки «ноги ростуть». Зверніться до професіонала, розберіться в своїх внутрішніх відчуттях, почніть приймати себе і свої досягнення. Почніть, нарешті, любити себе.
Сімейні відносини
Ви ніяк не можете знайти ту єдину половинку або ви втретє в шлюбі, але нічого хорошого не виходить? Вам вже за 40, а ви так і не можете побудувати нормальні відносини, ви ненавидите всіх чоловіків або зневажаєте жінок?
Проблему можна вирішити, зрозумівши, що вас турбує зсередини. Чому ви вибираєте саме такого партнера, з яким ваші відносини в принципі не можуть скластися.
В даному випадку вам не потрібен сімейний психолог. Вам потрібно, перш за все, позбавитися від внутрішньої невпевненості в собі, розібратися з дитячими травмами, зрозуміти, чому все відбувається саме так, а не інакше.
А якщо сімейне життя дало тріщину, і ви думаєте, як все врятувати, то тоді потрібен сімейний психолог, який допоможе налагодити ваші відносини.
Звернення до професіонала позбавить вас від більшості тих неприємних моментів, які призводять вас в зневіру, заважають жити насиченим і повноцінним життям.
Про що ви хотіли б знати докладніше? Будь ласка, пишіть нам. Ми готові розібрати кожну проблему з різних сторін на реальних прикладах.
Ми чекаємо ваш відгук. Про що ви хочете знати більше, але боїтеся звернутися до психотерапевта?