Як зрозуміти свою дитину або що таке дитяча психологія
Коли потрібен дитячий психолог? З другого року народження дитини. За допомогою тестів, психолог як омога більше розповість вам про вашу дитину, проведе перше психологічне обстеження, та знайде до чого ваша дитина схильна.
Кожна дитина народжується вільною. У неї немає заборон, крім тих, які на неї навішують дорослі.
- Не лізь в розетку – вб’є.
- Не бери – поламаєш.
- Не чіпай – вкусить.
Я думаю, кожен з нас може продовжити і доповнити цей список. Навіть ті, у кого ще немає дітей. Тому що усі ми знаємо його напам’ять. Нас так вчили. Наші вихователі щиро бажали, щоб ми були щасливі. Для цього потрібно дотримуватися соціальних норм. Але правила для всіх єдині. Ніяких відхилень бути не може.
Я думаю, кожен з нас може продовжити і доповнити цей список. Навіть ті, у кого ще немає дітей. Тому що усі ми знаємо його напам’ять. Нас так вчили. Наші вихователі щиро бажали, щоб ми були щасливі. Для цього потрібно дотримуватися соціальних норм. Але правила для всіх єдині. Ніяких відхилень бути не може.
- Ти повинен добре вчитися – і ти вчишся.
- Ти не повинен кричати – і ти замовкаєш.
- Ти повинен ходити строєм – і ти стаєш в стрій, знеособлений ряд, в якому ти просто гвинтик, піщинка, без бажань і прагнень.
- Ти повинен вступити до інституту на хорошу спеціальність. І ти вступаєш, бо до 18 років у тебе вже немає власних бажань і прагнень.
Ти робиш так, як треба. У всьому цьому тебе, як особистості, вже немає. І ти нещасливий, тому що все своє життя ти робиш те, що говорять інші.
10 порад батькам, які хочуть виростити щасливу дитину
- Ваша дитина має навчитися падати.
- Не лізьте з порадою, якщо вас не просять.
- Не допомагайте, доки не попросять.
- Слухайте уважно.
- Проводьте більше Якісного часу.
- Задавайте питання правильно.
- Ніколи не порівнюйте дитину з іншими.
- Вірте і довіряйте. Ніколи не брешіть дитині.
- ЇЇ біль реальна.
- Пам’ятайте, ви народили дитину не для того, щоб вона вам не заважала!
Як на рахунок «подушки»?
Всі ми падаємо, але хтось розбивається, а хтось обтрушується і йде далі. Різні характери, скажете ви? Нічого подібного! Просто одних в дитинстві навчили падати, іншим «підкладали подушку».
Іноді до 40 років. Єралаш пам’ятаєте? Той самий, де бабуся міняла колесо дорослому онуку.
Ми боїмося, що нашому малюкові буде погано. Він грає на дитячому майданчику, в пісочниці, а злий сусідський хлопчик ображає ненаглядне чадо. Що ви зробите? Тут, насправді, варіантів небагато. Ви або заберете вашу дитину з пісочниці, або посваритеся з сусідським хлопчиком, або його батьками. У будь-якому випадку ви обов’язково втрутитеся.
А що далі? Ваша дитина буде розуміти, що вона під надійним захистом. Вона не вирішить першу проблему сама, не тому, що не зміогла, а тому що ви йому не дали це зробити.
Потім ви будете робити за дитину уроки – тому що оцінки, це головне. Повірте, головне не 12 балів в щоденнику, а те, наскільки дитина щаслива, наскільки добре вона розвивається, та може знайти вирішення питання самостійно.
До речі, синдром відмінника, часто не дає діткам в житті влаштується нормально. Така людина, відмінник, все робить з оглядкою на оточуючих. У дорослого чоловіка чи жінки з синдромом відмінника можливі депресії, панічні атаки, та небажана робота. Діти-відмінники не вміють приймати самостійних рішень, відмінних від інших.
Список найзнаменитіших двієчників очолює Уїнстон Черчиль. У їх числі Енштейн, Маяковський, Тарковський, Томас Едісон, Антон Чехов і, навіть, Лев Толстой.
Я зараз не говорю про те, що ваші діти повинні рости двієчниками або їх не потрібно захищати. Просто потрібно вміти правильно оцінити ситуацію, а допомагати тільки тоді, коли дитина попросить.
Виникли проблеми? Чи не розумієте, як себе вести в ситуації – поговоріть з дитячим психологом.
Ви знаєте краще?
Ми дуже любимо давати поради. Особливо часто ми радимо своїм дітям. І фраза: «Не вилазь – уб’є», одна з показових. Що відбувається, коли ми даємо поради? Ми нав’язуємо свою думку дитині, і вбиваємо в неї бажання мислити і приймати рішення самостійно.
Головна порада батькам – не давайте поради дитині, якщо вона не просить. Маленька дитина сприймає на віру всі ваші поради буквально, навіть, якщо вони не такі корисні, як думаєте ви.
Але дитина втрачає здатність самостійно мислити, а навіщо? В неї є ви, і ви підкажете, як зробити. А іноді і самі зробите за неї.
Звичайно, допомога необхідна. Але тоді, коли це дійсно важливо. А ось поради підліткам будуть мати зворотну реакцію. У цей період кожне зауваження сприйматиметься критично.
Якщо у вас виникли складності в спілкуванні з дитиною – запишіться на консультацію до дитячого психолога. Психолог допоможе вам налагодити контакт з вашою дитиною.
Все те ж саме стосується допомоги. Малюк миє посуд, падає і розбивається тарілка. Що зробите ви? Перш, ніж читати далі, подумайте.
Якщо ви заберете у нього посуд і почнете мити самі, то у малюка навряд чи виникне бажання в подальшому вам допомагати. Він не вміє підмітати підлогу, і ви забираєте віник. Він будує курінь у дворі з палиць і гілок, і ви тут же несетесь з криками – не чіпай!
Дозвольте малюку робити самостійно те, за що він взявся. Якщо він попросить допомоги, допоможіть. Якщо ні, то дайте йому можливість здійснити свої помилки.
Від його питань гуде голова?
Малюк говорить без зупину. Він складає різні казки, розповідає про те, що було в дитячому садочку, говорить про сусідську собаку, про місяць і ще про тисячу різних речей.
Ви втомилися. У вас робота, начальник, підлеглі. Ви стурбовані тим, де дістати гроші на ремонт, на відпустку, на нову куртку. У вас дуже багато проблем. Але ви повинні приділити час дитині. Слухайте все, що вона говорить. Для нього це важливо.
Потім, у класі сьомому, ви вже не витягнете з нього ні слова. А поки він говоить, ви ще можете зрозуміти, що його турбує і хвилює. Зараз формується його психіка, його ставлення до світу та до себе.
Якщо вас щось турбує в його поведінці – телефонуйте психологу. Тому що зараз можна побачити агресію, направлену на себе або на оточуючих, можна помітити нахили, від яких ви хотіли б позбутися.
Записатися на прийом до психолога прямо зараз, означає, що ви можете уникнути безліч проблем з дитиною. Або зрозумієте, що вам потрібна терапія, тому що проблема у вас.
Що таке Якісний час з дитиною
Чи буде користь від того, що ви гуляєте з малюком на дитячому майданчику? Буде. Ваш малюк буде розвивати соціальні навички, дрібну моторику, втрачати зайву енергію, котра потім не звалиться дома на вашу голову.
Але це не ваш час з дитиною. Ваш якісний час – це ваші розмови, ігри, спілкування. Якщо ви зможете навчиться проводити час з дитиною зараз, то і з підлітком буде простіше.
Як правильно запитувати?
Відкрите питання, це те, на яке не можна відповісти однозначно. Навчившись ставити відкриті питання діткам, ви дізнаєтеся багато нового. Дитина в молодшому віці навчиться висловлювати правильно свої думки. А підліток, який звик до правильних питань, мимоволі розповість про свої проблеми.
Хочете навчитися ставити запитання і розуміти, як відповідати на незручні запитання? Телефонуйте!
Вася вміє більше, а у Каті кращі оцінки
Ваша дитина унікальна. Вона повинна знати, що ви її любите, з усіма недоліками і перевагами. Ніколи не порівнюйте вашу дитини з іншими дітьми! Це дуже ранить її психіку. І це може привести до думок, що вона небажана дитина, або мама та батько її не люблять.
Наслідки? Дуже різні. від того, що вона замкнеться в собі і стане невдахою по життю до того, що в неї розвинеться агресія на всіх оточуючих.
Довіра
Вам потрібно вчитися довіряти своїй дитині. На всіх етапах дорослішання це вкрай важливо. Іноді це зробити складно, тому що нам не довіряли. Ми просто не можемо вірити, тому що не вміємо. В такому випадку, постарайтеся не передати це вашому малюкові.
Довіра мами або батька для малюка – це найважливіше, що може бути в його розвитку. У нього починає формуватися самооцінка, і він розуміє, що може прийти до вас з будь-якою проблемою.
Головне, не зрадити. Ніколи не обманюйте дитину! Навіть найменша брехня може призвести до великих проблем. Але ця тема для окремої статті.
Вам потрібно навчиться розмовляти з вашою дитиною, вміти її не тільки слухати, а й чути. Якщо ви не можете зрозуміти, що відбувається з малюком – телефонуйте. Дитячий психолог завжди вам надасть відповідь.
Приймайте його біль правильно
Поки дитина розвивається, все, що вона бачить навколо, вона приймає близько до серця. Наші звички формуються до 7 років, потім ми тільки відточуємо наш характер. Перша образа – це серйозна біль. Дружба, сварка, перше кохання. Це тільки з висоти вашого досвіду вам здається, що все це нісенітниця.
ЇЇ біль – справжня. Кожна проблема істотна. Навіть те, що у неї зламався олівець. Якщо вона прийшла до вас з проблемою – вислухайте. Просить допомоги – допоможіть.
У неї проблеми в школі? Це не дрібниці. Якщо так сталося, йдіть до психолога. Разом ви можете з’ясувати, що сталося. Не потрібно шукати винних, потрібно зрозуміти, як допомогти вашій дитині соціалізуватися.
Мене народили, щоб я не заважав?
У свій час по ТБ йшла соціальна реклама, яка мене зворушила до сліз. Малюк підходить до мами, вона відмахується. Не заважай! Він йде до тата. Тато втомився, йому ніколи, він хоче відпочити. Результат – дитина залишається один на один з плюшевим ведмедиком в руках. У неї проблеми, які вона не може вирішити сама. Їй потрібно поговорити. Але як поговорити, коли найближчі й улюблені люди, від неї відмахнулися?
Це одинична ситуація. Але ви народили дитину, вийшли з декрету, двома ліктями робите кар’єру. Дитина вам заважає, вам ніколи приділити їй увагу.
Це не докір. Ці слова – привід задуматися над тим, як ви ставитеся до вашої дитини. І які наслідки можуть з цього вилізти.
Про виховання дітей та психологію дитини написано багато книг, ми слухаємо і дивимося різні передачі, ми хочемо, щоб наші діти виросли щасливими і вільними. Щоб не коротали дні на ненависній роботі і не жили в злиднях. І ми всіма силами намагаємося нав’язати нашим дітям свою думку, а дитина намагається відбитися від неї.
Кожна людина індивідуальна
Вам не допоможуть книги та поради, якщо ви не розумієте свою дитину. Всі дітки різні, у кожного своя біль, свої проблеми, свої нахили. Якщо ви хочете зрозуміти вашу дитину, телефонуйте нам.
У психологічному центрі в Івано-Франківську працює досвідчений дитячий психолог. Є ряд проблем, які можна вирішити вже зараз.
Які проблеми ми вирішуємо
Психодіагностична та психокорекційна робота.
Психологічна допомога дітям з поширеними психологічними проблемами, розладами та порушеннями у розвитку:
- діагностика рівня розвитку пізнавальних процесів;
- комплексні патопсихологічні обстеження;
- діагностика розладів зі спектру аутизму методикою ADOS.
Спеціалізована допомога дітям при поширених розладах:
- розлади розвитку пізнавальних процесів;
- розлад гіперактивності та уваги;
- тривожні розлади;
- розлади видільних функцій (енурез, енкопрез, закрепи);
- розлади харчової поведінки;
- обсесивно-компульсивний розлад;
- порушення регуляції злості.
Психологія дитини – це вкрай тонка тема, щоб нею нехтувати. Звертайтеся до нас, якщо бажаєте дізнатися більше про своє чадо.